Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kraj

MON kończy współpracę z peerelowskimi generałami

Wikimedia Commons (Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic license/Lukas Plewnia)
Ministerstwo Obrony Narodowej wypowiedziało porozumienia o współpracy z Klubem Generałów oraz Zwišzkiem Żołnierzy Wojska Polskiego. W pierwszym zasiadajš m.in. członkowie WRON, drugim kieruje planista stanu wojennego.

– Obydwie umowy zostały wypowiedziane – potwierdza wiceminister obrony Bartosz Kownacki. To efekt pištkowej publikacji w „Rzeczpospolitej”.

Pisaliœmy, że po objęciu władzy przez PiS resort obrony utrzymuje kontakty z organizacjami, mimo ich postkomunistycznego charakteru. Klub Generałów powstał w 1996 roku, a jego członkiem może teoretycznie każdy generał. Jednak dominujš w nim prominentni wojskowi z PRL. Sš wœród nich m.in. byli członkowie WRON gen. Józef Użycki i gen. Józef Baryła, były wiceminister obrony gen. Zbigniew Nowak oraz naczelny prokurator wojskowy w stanie wojennym gen. Józef Szewczyk. Seniorem klubu jest były szef bezpieki wojskowej gen. Teodor Kufel.

Z kolei pod koniec 2013 roku na czele Zwišzku Żołnierzy Wojska Polskiego stanšł gen. Franciszek Puchała. Był jednym z głównym planistów stanu wojennego, a obecnie słynie z krytycznych publikacji o płk. Ryszardzie Kuklińskim. Dlatego podczas rzšdów PO posłowie PiS i Solidarnej Polski krytycznie wypowiadali się o porozumieniach zawartych przez MON z obiema organizacjami. Celowali w tym Patryk Jaki i Bartosz Kownacki, obecnie wiceministrowie w rzšdzie PiS .

Mimo to po zmianie władzy wcišż miały miejsce kontakty przedstawicieli obu organizacji z wysokimi rangš wojskowymi. Jak pisaliœmy w „Rzeczpospolitej” w połowie grudnia odbyło się spotkanie œwišteczno-noworoczne Klubu Generałów. Przybyli na nie zastępca szefa Sztabu Generalnego gen. Anatol Wojtan oraz gen. Jerzy Fryczyński ze œcisłego kierownictwa Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Miesišc póŸniej na spotkanie w Sztabie Generalnym udała się delegacja Zwišzku Żołnierzy Wojska Polskiego. Gen. Puchała spotkał się z szefem sztabu gen. Mieczysławem Gocułem.

O takich kontaktach krytycznie wypowiedział się wiceminister Bartosz Kownacki. Mówił „Rzeczpospolitej”, że fakt posiadania przez MON porozumienia z organizacjami „mógł umknšć w dużej liczbie spraw”. – Nie powinienem się wypowiadać w imieniu ministra Antoniego Macierewicza, ale podejrzewam, że ma takie samo stanowisko, jak ja, a porozumienia szybko zostanš zakończone – podkreœlał.

Umowy zostały wypowiedziane w pištek wieczorem.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL