Eliminacje koszykarskich mistrzostw Europy: Polska - Portugalia 83:57

Polska z początkowymi problemami, ale mimo wszystko bardzo pewnie pokonała Portugalię – pierwszego przeciwnika w drodze do przyszłorocznych mistrzostw Europy. Zespół Mike’a Taylora zwyciężył we Włocławku 83:57.

Aktualizacja: 31.08.2016 22:11 Publikacja: 31.08.2016 22:07

Korespondencja z Włocławka

Najwięcej punktów – 14 – zdobył dla reprezentacji Polski Mateusz Ponitka. Wsparł go naturalizowany Amerykanin AJ Slaughter – autor 12 punktów. Wśród gości wyróżnił się Joao Gomes, zdobywca 18 punktów.

Polacy poradzili sobie z europejskim słabeuszem bez większych kłopotów. Goście byli godnym przeciwnikiem tylko w drugiej kwarcie – wykorzystali wówczas nieco chaotyczną grę Polaków i w trzech kolejnych akcjach trafili za trzy. Ich skuteczność nie wynikała jednak z rozmysłu, była bardziej wynikiem zdecydowanie mniejszych umiejętności indywidualnych i taktycznych – Polacy mieli problemy w ataku, ale w obronie nie dawali rywalom wiele swobody i nie pozwalali im wejść pod kosz. Portugalczycy swoje akcje kończyli więc rzutami z daleka, przez ręce – mimo to trafiali do kosza. „Spokojnie” – powiedział do swoich kolegów Maciej Lampe, gdy kadra koszykarzy przegrywała 25:27 i sytuacja wydawała się wymykać spod kontroli.

31-letni weteran miał rację. W drugiej połowie wszystko wróciło do normy, czyli dominacji gospodarzy, którzy grali dużo szybciej, a zmęczeni Portugalczycy za nimi nie nadążali. Polaków do wygranej poprowadził energetyczny Mateusz Ponitka. 23-letni skrzydłowy jest jednym z najbardziej obiecujących graczy młodego pokolenia w Europie, latem był bliski dostania się do NBA. W środę wziął na siebie ciężar zdobywania punktów. W połowie trzeciej kwarty przeprowadził dwie widowiskowe akcje – najpierw dobił piłkę po własnym niecelnym rzucie za trzy, a w kolejnej przechwycił ją z rąk rywala i potężnie zapakował do kosza.

Pod koniec meczu prowadził one man show – po skutecznym alley oopie mało nie urwał kosza. – W drugiej kwarcie byli zdekoncentrowani, straciliśmy swój rytm gry. Być może byliśmy stremowani. Ale wróciliśmy mocniejsi – powiedział Mateusz Ponitka.

O dominacji Polaków niech poświadczy statystyka – Polacy prowadzili w tym meczu przez 38 minut. Portugalczycy – przez 30 sekund. Najwyższe prowadzenie zespołu Mike’a Taylora wyniosło 28 punktów. Portugalii – jeden punkt.

– Ktoś mógłby popatrzeć na wynik i powiedzieć, że to był łatwy mecz. W rzeczywistości tak nie było. Dziękuję zawodnikom, że podnieśli się w drugiej połowie. Mnóstwo energii wprowadzili rezerwowi – Olek Czyż, Tomasz Gielo, Przemysław Zamojski. Dali znakomite zmiany. Myślami jestem już w Mińsku –  powiedział selekcjoner reprezentacji Polski.

Portugalia to pierwszy rywal Polaków w kwalifikacjach do przyszłorocznego EuroBasketu. Pozostałymi są Estonia oraz Białoruś. Kolejne spotkanie drużyna Mike’a Taylora rozegra w sobotę o 17.30, do Mińska wylatuje już w czwartek. Transmisja meczu w Polsacie Sport HD i Polsacie Sport News.

Polska - Portugalia 83:57 (23:14, 12:19, 23:13, 25:11)

Polska: Mateusz Ponitka 14, A.J. Slaughter 12, Adam Waczyński 10, Aleksander Czyż 10, Maciej Lampe 9, Łukasz Koszarek 9, Przemysław Zamojski 8, Adam Hrycaniuk 8, Tomasz Gielo 3, Michał Sokołowski 0, Robert Skibniewski 0;

Portugalia: Joao Gomes 18, Jose Silva 14, Joao Guerreiro 8, Joao Soares 6, Miguel Queiroz 5, Fabio Lima 3, Tomas Barroso 2, Pedro Pinto 1, Mario Fernandes 0, Nuno Oliveira 0, Joao Balseiro 0.