W kolejce do Marsa

Zjednoczone Emiraty Arabskie dołączają do grona państw planujących wyprawę międzyplanetarną.

Aktualizacja: 27.02.2017 20:31 Publikacja: 27.02.2017 17:04

Tak artysta wyobraża sobie miasteczko, które powstanie na Marsie za sto lat

Tak artysta wyobraża sobie miasteczko, które powstanie na Marsie za sto lat

Foto: materiały prasowe

Agencja Kosmiczna ZEA poinformowała w Abu Zabi, podczas Global Space Congress, że zamierza samodzielnie wysłać misję na Czerwoną Planetą. Deklaracja jest poważna, złożona w obecności przedstawicieli 138 państw, w tym również tych, które marsjańskie plany snują od dawna (Stany Zjednoczone, Chiny, Rosja, Indie).

Sto lat na przygotowania

W Abu Zabi został przedstawiony projekt o nazwie „Mars 2117". Zakłada on zbudowanie za sto lat prawdziwego małego miasteczka na tej planecie. Agencja nie wyklucza możliwości współdziałania w tym przedsięwzięciu z innymi państwami, ale rząd tego kraju podkreśla, że w technologie kosmiczne zainwestował już prawie 5,5 miliarda dolarów.

– Zamierzamy rozwijać dyscypliny naukowe, nowe technologie, a także pobudzać zainteresowanie nimi wśród młodego pokolenia w XXI i następnych stuleciach – powiedział Mohammed ben Rachid Al Maktoum, emir Dubaju, prezentując artystyczną wizję marsjańskiego miasteczka.

W projekt „Mars 2117" zaangażowani są, oprócz naukowców arabskich, także badacze i inżynierowie z wielu innych krajów. Ich najbliższym zadaniem jest wysłanie na Marsa bezzałogowej misji „Hope" („Nadzieja"), co powinno nastąpić w lipcu 2020 roku. „Będzie to pierwszy arabski pojazd kosmiczny wysłany w przestrzeń międzyplanetarną" – napisano w komunikacie Agencji Kosmicznej ZEA.

Sonda powinna osiągnąć orbitę Marsa w 2021 roku. Jej zadaniem będzie globalne badanie atmosfery planety, zmian w rytmie od dobowego do rocznego oraz w zależności od topografii terenu. Zdaniem arabskich naukowców całościowy obraz marsjańskiej atmosfery pozwoli lepiej zrozumieć ewolucje atmosfery na Ziemi.

Sonda będzie miała rozmiary samochodu osobowego i tyle też będzie ważyła – nieco ponad 1000 kilogramów. Pozostanie na orbicie co najmniej do 2023 roku, ale prawdopodobnie dwa lata dłużej. Prześle na Ziemię ponad 100 gigabitów informacji, z których, oprócz badaczy arabskich, skorzystają uczeni z ponad 200 placówek na świecie.

Bez powrotu

Z technicznego punktu widzenia wyprawa na Marsa mogłaby wyruszyć choćby zaraz – skafandry są gotowe, łaziki jeżdżą po tej planecie od lat. Jednak ludzie, którzy wylądowaliby teraz na Marsie, nie powróciliby z niego. Dlatego załogowe wyprawy, mimo optymistycznych zapowiedzi, wciąż są odkładane. Właśnie niemożność zagwarantowania powrotu przeszkadza Rosjanom, Amerykanom i Chińczykom, natomiast nie liczą się z nim holenderscy naukowcy i inżynierowie z firmy Mars One. Nie przewidują oni powrotu z Marsa wyprawy załogowej. Planują, że wyląduje na Czerwonej Planecie w kwietniu 2023 roku.

Na konkwistadorów będą czekać zbudowane przez roboty domki zasilane energią słoneczną. Lądowniki zostaną wykorzystane jako dodatkowe pomieszczenia – o ich charakterze zadecydują mieszkańcy. Mogą z nich zrobić pomieszczenia gospodarcze albo świetlice. Nikt im niczego nie narzuci: ani tego, do czego wykorzystywać dwa łaziki, którymi będą dysponowali, ani co i ile uprawiać w szklarniach – ryż, pomidory czy grzyby halucynogenne. Woda niezbędna do uprawy będzie pochodzić z gleby.

Mars One zaprezentował ten pomysł w Brytyjskim Towarzystwie Międzyplanetarnym. Poparł go Gerardus 't Hooft, Holender, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 1999 roku.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora: k.kowalski@rp.pl

Agencja Kosmiczna ZEA poinformowała w Abu Zabi, podczas Global Space Congress, że zamierza samodzielnie wysłać misję na Czerwoną Planetą. Deklaracja jest poważna, złożona w obecności przedstawicieli 138 państw, w tym również tych, które marsjańskie plany snują od dawna (Stany Zjednoczone, Chiny, Rosja, Indie).

Sto lat na przygotowania

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kosmos
NASA szuka sposobu na sprowadzanie próbek z Marsa. Tanio i szybko
Kosmos
Odszedł Peter Higgs, odkrywca boskiej cząstki
Kosmos
Badania neutrin pomogą rozwiązać zagadkę powstania wszechświata
Kosmos
Księżyc będzie miał własną strefę czasową? Biały Dom nakazał ustalenie standardu
Kosmos
Astronomowie odkryli tajemnice galaktyki z początku istnienia wszechświata