Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kosmos

Teleskop z Krakowa zarejestrował błyski promieniowania

Stock.adobe.com
SST-1M zarejestrował w Instytucie Fizyki Jšdrowej PAN w Krakowie pierwsze błyski promieniowania.

Głównym problemem w trakcie uruchamiania kamery okazały się panujšce w Krakowie warunki atmosferyczne. Wilgotnoœć w cišgu doby zmieniała się od 30 proc. w trakcie dnia - do 95 proc. w nocy, co wymagało dokładnego monitorowania warunków w kamerze i wpompowania suchego powietrza, aby układy elektroniczne nie uległy uszkodzeniu.

Teleskopy SST-1M (Single-mirror Small-Size Telescope) majš stanowić jeden z elementów małych teleskopów dla Obserwatorium CTA (Południowe Obserwatorium na pustyni Atakama w Chile). Warunki atmosferyczne, w których będš pracować teleskopy w Chile będš zupełnie odmienne, jest to jeden  z najsuchszych obszarów na œwiecie.

Projekt SST-1M jest prowadzony przez konsorcjum 17 instytucji z 5 krajów (Polska, Szwajcaria, Czechy, Irlandia i Ukraina), a koordynatorem jest Uniwersytet Genewski. W Instytucie Fizyki Jšdrowej PAN w Krakowie została zaprojektowana i zbudowana struktura mechaniczna teleskopu wraz z napędem. Kamera korzystajšca z nowatorskich fotopowielaczy krzemowych powstała dzięki współpracy naukowców i inżynierów z trzech krakowskich instytucji: Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej i Instytutu Fizyki Jšdrowej PAN.

Polacy opracowali w pełni cyfrowš elektronikę do zbierania sygnałów, natomiast Uniwersytet Genewski zbudował płaszczyznę fotoczułš kamery, jej mechanikę i system chłodzenia. W konstrukcji brały udział też dwie inne polskie instytucje - Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie i w Toruniu, które zajmowały się komputerowym systemem rejestracji danych i układem pozycjonujšcym teleskopu. W przypadku układu pozycjonujšcego w pracach brało udział także Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie.

Obserwatorium CTA (Cherenkov Telescope Array) to planowana sieć teleskopów do obserwacji w sposób poœredni promieniowania gamma pochodzšcego z kosmosu. Obserwatorium ma posiadać częœć północnš i południowš. Jedna będzie zlokalizowana na Wyspach Kanaryjskich, a druga najprawdopodobniej w Europejskim Obserwatorium Południowym (ESO) na pustyni Atakama w Chile. W całym projekcie bierze udział około 1350 naukowców i inżynierów z 32 krajów.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL