Świątynie różnych wiar otwarte dla wszystkich

W Warszawie, Poznaniu i Krakowie odbędzie się dziś trzecia edycja Nocy Świątyń - wieloreligijnego wydarzenia przywołującego kilkusetletnią tradycję tolerancji religijnej w Polsce.

Aktualizacja: 16.09.2017 12:52 Publikacja: 16.09.2017 12:25

Świątynie różnych wiar otwarte dla wszystkich

Foto: Andrzej Błaszczak (Own work) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

Tego wieczora drzwi świątyń różnych wyznań i wspólnot religijnych otworzą się przed wszystkimi zwiedzającymi.

- Polak-katolik spotka się z Polakiem-muzułmaninem, a Polak-protestant z Polakiem-bahaitą - do takich spotkań ponad "granicami" zapraszamy wszystkich uczestników tej nocy- mówi Zbigniew Bujak ze Stowarzyszenia Warszawa Wielu Religii.

Dodaje, że innym celem Nocy jest przeciwdziałanie nietolerancji, aktom mowy nienawiści i przestępstwom na tle nietolerancji religijnej.

- W ostatnich latach widzimy ogromny wzrost tego typu zjawisk. Badania Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego pokazują, że współcześnie 95 proc. młodzieży spotyka się z mową nienawiści w internecie, a w ubiegłym roku zgłoszonych zostało ok. 1,6 tys. przestępstw z nienawiści, najczęściej motywowanej religijnie – mówi Bujak.

Podkreśla, że to ogromny wzrost, dlatego Stowarzyszenie chce stworzyć platformę, która będzie temu przeciwdziałać.

- Noc Świątyń jest inicjatywą, dzięki której dowiadujemy się więcej o życiu wyznawców innej religii, a przede wszystkim możemy ich poznać – tłumaczy Bujak.

Tegoroczna edycja Nocy Świątyń odbędzie się w trzech miastach: Warszawie, Poznaniu i Krakowie.

- W każdym z nich zwiedzający będą mogli odwiedzić kilka świątyń różnych wyznań oraz spotkać się z ich przedstawicielami - duchownymi i członkami danej wspólnoty – tłumaczy Zbigniew Bujak.

Każda świątynia przygotowała na dziś swój program kulturalny. W Warszawie poznanie innych religii można zacząć od nauki języka, arabskiego w Ośrodku Kultury Muzułmańskiej czy hebrajskiego w Synagodze im. Nożyków.

Tego wieczora będzie można zwiedzić świątynie,które nie są tak łatwo dostępne jak np. jedyną w Polsce Gurudwarę sikhijską oraz rodzimowierczy Chram.

W Zborze Kościoła Zielonoświątkowego można będzie zobaczyć multimedialny spektakl OKNO, a w Centrum Wiary Baha'i wziąć udział w zajęciach interaktywnych „Jak się modlą Bahaici".

W Parafii Ewangelicko-Reformowanej odbędzie się koncert organowy, w Cerkwi Kościoła Greckokatolickiego pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny koncert muzyki cerkiewnej w wykonaniu chóru, a w Zborze Kościoła Zielonoświątkowego koncert Sienna Gospel Choir.

Muzyka zabrzmi też w Krakowie w Zborze Kościoła Zielonoświątkowego, a uzupełni ją Śpiewanie mantr w Ośrodku Sanghaloka Wspólnoty Buddyjskiej Triratna.

Organizatorzy zaplanowali także pokazy filmów w Parafii Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, Zborze Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego oraz Centrum Muzułmańskim.

Noc Świątyń w Poznaniu to z kolei czas spotkania z Batiuszką – prawosławnym księdzem w Parafii Prawosławnej św. Mikołaja, reformowanymi katolikami w Parafii Reformowanego Kościoła Katolickiego oraz przedstawicielami tradycji BON w Ośrodku Jungdrung BON.

Po raz pierwszy w Nocy Świątyń uczestniczyć będą dwie świątynie muzułmańskie. Będzie także dwugłos judaistyczny - z jednej strony będzie można odwiedzić synagogę ortodoksyjną, z drugiej - reformowaną, czyli bardziej liberalną w swoim odczytaniu zasad judaizmu.

Poza tym wieczorem będzie można się dowiedzieć o znaczeniu piątej modlitwy w islamie oraz medytacji w buddyzmie. W niektórych świątyniach dla zwiedzających będzie czekał ż poczęstunek.

Noc Świątyń zakończy 17 września odbywający się w Poznaniu Koncert międzyreligijny w Parafii Rzymskokatolickiej pod wezwaniem Wszystkich Świętych. W programie m.in. ekumeniczna symfonia organowa na tematy pieśni różnych Kościołów w wykonaniu Michała Szostaka, członka The Royal College of Organists z siedzibą w Londynie.

Noc Świątyń po raz pierwszy zorganizowana została w 2015 roku w Warszawie w ramach obchodów Dnia Przeciwko Nietolerancji Religijnej i Islamofobii, Międzynarodowego Dnia Pokoju oraz Dnia Modlitwy o Pokój, które przypadają 21 września. Jej pomysłodawczynią była Aleksandra Żegota, dla której inspiracją była Noc Muzeów.

Szczegółowy program Nocy Świątyń można znaleźć na stronie www.nocswiatyn.pl.

Tego wieczora drzwi świątyń różnych wyznań i wspólnot religijnych otworzą się przed wszystkimi zwiedzającymi.

- Polak-katolik spotka się z Polakiem-muzułmaninem, a Polak-protestant z Polakiem-bahaitą - do takich spotkań ponad "granicami" zapraszamy wszystkich uczestników tej nocy- mówi Zbigniew Bujak ze Stowarzyszenia Warszawa Wielu Religii.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kościół
Konferencja naukowa „Prawo i Kościół”
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Kościół
Spanie z księdzem, stworzenie sekty. Analiza decyzji kard. Kazimierza Nycza w głośnej sprawie
Kościół
Nie żyje ks. Roman Kneblewski. Słynący z kontrowersji duchowny miał 72 lata
Kościół
Spanie z księdzem, stworzenie sekty. Watykan zajmie się katolicką wspólnotą spod Warszawy
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Kościół
Wybory samorządowe 2024. KEP wyjaśnia, czym powinni kierować się wierzący