Kościół celebruje Niedzielę Miłosiedzia

W pierwszą niedzielę po Wielkanocy, obchodzimy Święto Miłosierdzia Bożego. W Polsce główne uroczystości odbędą się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Aktualizacja: 08.04.2018 09:00 Publikacja: 08.04.2018 08:37

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.Tu odbędą się główne uroczystości Święta Mił

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.Tu odbędą się główne uroczystości Święta Miłosierdzia

Foto: materiały prasowe

Tegoroczne obchody Niedzieli Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, w związku ze 100-leciem odzyskania niepodległości, odbywają się pod hasłem „Miłosierdzie źródłem wolności".

Pielgrzymi do sanktuarium zaczęli przybywać już w sobotę. Uroczystości rozpoczęły się tego dnia o godz. 21 Drogą Miłosierdzia "Krzyż niosący nadzieję" (to stosunkowo nowe nabożeństwem w polskim Kościele).

Jego przebieg podobny jest do Drogi Krzyżowej: składa się z rozważań kolejnych stacji (także w formie multimedialnej) oraz odnoszących się do nich fragmentów Pisma Św. Stacje Drogi Miłosierdzia, których jest 21, dzielą się na trzy grupy.

- Chrystus działa w Kościele i poprzez Kościół jako ten, który wzywa innych do zmartwychwstania ze swoich słabości, grzechów, upadków. I w tym sensie to, co się wydarzyło na Jego Drodze Krzyżowej ciągle trwa i ciągle odnosi się do nowych pokoleń ludzkich i odnajdujemy prawdę Drogi Krzyżowej także w swoim życiu.  Bo Chrystus zmartwychwstały ciągle zatroskany jest o los każdego człowieka - mówił abp. Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Hierarcha sparafrazował także słowa św. Pawła mówiące o tym, że "jeśli z Chrystusem zostaliśmy wszczepieni w śmierć, to razem z Nim jesteśmy powołani, by nieustannie zmartwychwstawać z naszych grzechów".

- Każda historia człowieka jest wpisywaniem się w zbawcze dzieło Pana naszego Jezusa Chrystusa, w Jego krzyż, który niesie nadzieję, w Jego modlitwę, by Bóg Ojciec przebaczył nam nasze grzechy, w Jego oczekiwanie byśmy powstali, byśmy za każdym razem mieli odwagę na nowo powstawać - dodał abp. Jędraszewski.

Po Drodze Miłosierdzia odbyły się pierwsze Nieszpory Niedzieli Miłosierdzia, a później celebracja: "Dla ciebie błogosławię krajowi całemu", po której Eucharystii o północy będzie przewodniczył bp Jan Zając. A o godz. 2. Zebrani modlili się intencji Ojczyzny i odmówili modlitwę o owocne przeżycie Niedzieli Miłosierdzia.

W niedzielę uroczystości rozpoczęły się mszą świętą o godz. 6. Kolejnej o godz. 8. przewodniczy bp Jan Szkodoń.

Centralnym punktem obchodów będzie Msza św. polowa Msza Polowa pod przewodnictwem metropolity krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Kolejna msza o godz. 12:30, a o godz. 16 ponownie przy ołtarzu polowym tym razem pod przewodnictwem biskupa Damiana Muskusa.

Wieczorem, o 18, w sanktuarium nabożeństwo będzie sprawował kard. Stanisław Dziwisz. O godz. 19 odbędzie się msza w  kaplicy klasztornej.

W Krakowie w Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" na Białych Morzach odbędą się dziś Targi Miłosierdzia.

Kilkanaście organizacji dobroczynnych zaprezentuje na nich swoją działalność. Swoją działalność przybliży na nich m.in: Polska Akcja Humanitarna, Salezjański Wolontariat Misyjny "Młodzi Światu", Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Zupa na Plantach i Caritas.

Gościem specjalnym tegorocznych będzie Jan Mela, prezes fundacji "Poza Horyzonty", który opowie o tym, jak pomoc innym zmieniła jego życie. Poza tym koordynatorzy akcji Góry Dobra podzielą się także doświadczeniami i działaniami podjętymi przez nich w różnych środowiskach.

W niedzielę krakowscy kierowcy mogą spodziewać się sporych utrudnień w rejonie sanktuarium w Łagiewnikach. Część ulic najbliżej świątyni będzie zamknięta, należy też spodziewać się wzmożonego ruchu pieszych w rejonie ulic Wadowickiej i Zakopiańskiej.

W Warszawie o godz. 15 w Parku Moczydło na Woli już po raz 18 odprawiona zostanie msza pod przewodnictwem kardynała Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego. Po niej odbędzie się koncert Arki Noego.

Dzisiejsza niedziela rozpoczyna "Tydzień Miłosierdzia", którego celem jest nie tylko konkretna pomoc, ale i kształtowanie "wyobraźni miłosierdzia"; troska o to, aby serca ludzi wierzących były zdolne do miłości wzajemnej.

W czwartek, 12 kwietnia, w kaplicy klasztornej o godz. 17 w Łagiewnikach odbędzie się msza święta w intencji próśb oraz podziękowań do Miłosierdzia Bożego.

W piątek 13 kwietnia odbędzie się z kolei "Godzina Miłosierdzia" oraz msza święta w Bazylice o godz. 15:20 w intencji dobroczyńców Sanktuarium oraz wszystkich osób polecających się Bożemu Miłosierdziu.

W sobotę od godz. 10:30 rozpocznie się Ogólnopolska Pielgrzymka Caritas, dlatego msza święta terminowa będzie odprawiona w dolnej części Bazyliki – w kaplicy św. Faustyny. A uroczysta msza święta w Bazylice pod przewodnictwem metropolity krakowskiego o godz. 12.

Inspiracją dla ustanowienia święta Miłosierdzia Bożego było pragnienie Jezusa, które przekazała s. Faustyna Kowalska. Pan Jezus powiedział do niej:

"Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia" (Dz. 299). "Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski".

Niedzielę Miłosierdzia Bożego do kalendarza liturgicznego dla archidiecezji krakowskiej wpisał w 1985 r. kard. Franciszek Macharski. Następnie zrobili to niektórzy biskupi polscy w swoich diecezjach.

Na prośbę Episkopatu Polski Ojciec Święty Jan Paweł II w 1995 r. wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. W dniu kanonizacji s. Faustyny 30 kwietnia 2000 roku. papież ogłosił święto Miłosierdzia Bożego dla całego Kościoła.

Tegoroczne obchody Niedzieli Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, w związku ze 100-leciem odzyskania niepodległości, odbywają się pod hasłem „Miłosierdzie źródłem wolności".

Pielgrzymi do sanktuarium zaczęli przybywać już w sobotę. Uroczystości rozpoczęły się tego dnia o godz. 21 Drogą Miłosierdzia "Krzyż niosący nadzieję" (to stosunkowo nowe nabożeństwem w polskim Kościele).

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kościół
Konferencja naukowa „Prawo i Kościół”
Kościół
Spanie z księdzem, stworzenie sekty. Analiza decyzji kard. Kazimierza Nycza w głośnej sprawie
Kościół
Nie żyje ks. Roman Kneblewski. Słynący z kontrowersji duchowny miał 72 lata
Kościół
Spanie z księdzem, stworzenie sekty. Watykan zajmie się katolicką wspólnotą spod Warszawy
Kościół
Wybory samorządowe 2024. KEP wyjaśnia, czym powinni kierować się wierzący