Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Koœciół

Kardynał Wyszyński coraz bliżej beatyfikacji

Wikimedia Commons/Domena publiczna/CC-PD-Mark
Jeszcze w tym roku może zakończyć się proces beatyfikacyjny Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego.

– Jakiejœ niespodzianki możemy spodziewać się na gwiazdkę – w tak tajemniczy sposób na pytanie o postępy procesu beatyfikacyjnego Prymasa Tysišclecia odpowiada kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

– Być może jeszcze przed œwiętami zostanie wydany dekret o heroicznoœci cnót kardynała Wyszyńskiego – precyzuje ks. Przemysław Œliwiński, rzecznik prasowy warszawskiej kurii. – Nie jest to równoznaczne z beatyfikacjš – zastrzega.

Dekret o heroicznoœci cnót kandydata na ołtarze podpisuje papież. Jego wydanie poprzedza dyskusja Komisji Teologicznej nad „Positio super vita et virtutibus”, czyli dokumentem ukazujšcym heroicznoœć cnót Sługi Bożego. Powołuje jš Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych. PóŸniej odbywa się jeszcze spotkanie kardynałów i biskupów, którzy proszš papieża o wydanie dekretu.

Choć jego ogłoszenie jest zakończeniem ważnego etapu, to do beatyfikacji potrzebne jest uznanie cudu za wstawiennictwem Prymasa Tysišclecia.

Proces w tej sprawie toczył się do maja 2013 roku w Szczecinie i dotyczył uzdrowienia przed 27 laty 19-letniej wówczas kobiety z raka tarczycy. Akta tego procesu badane sš teraz w Watykanie. Jeœli jej eksperci uznajš, że w tej sprawie rzeczywiœcie nastšpiło niewytłumaczalne z medycznego punktu widzenia uzdrowienie, zostanie wyznaczona data beatyfikacji kard. Wyszyńskiego. Na razie nie wiadomo jednak kiedy się to stanie. – Musimy cierpliwie czekać – zaznacza kard. Nycz.
We wtorek minęła 69. rocznica ogłoszenia ówczesnego biskupa lubelskiego Stefana Wyszyńskiego arcybiskupem metropolitš gnieŸnieńsko-warszawskim i Prymasem Polski. Rocznica ta zbiegła się z prezentacjš pierwszego tomu zapisków prymasa „Pro memoria”, które prowadził z niewielkimi przerwami w latach 1948-1981.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL