Pomnik polskiego papieża w bretońskim mieście został odsłonięty 28 października 2006 roku i od razu stał się przedmiotem kontrowersji. Federacja Wolnomyślicieli w departamencie Morbihan (Libre Pensée du Morbihan) wniosła skargę do trybunału administracyjnego w Rennes. Krzyż, ze względu na to, że jest symbolem chrześcijańskim, jak i ze względu na rozmiary łuku, został uznany przez skarżącym za "ostentacyjny symbol religijny". Stowarzyszenie domagało się przeniesienia pomnika na teren niepubliczny i usunięcia z niego krzyża.

Patrick Le Diffon, mer Ploërmel, był zdania, że Jan Paweł II został uczczony nie jako człowiek Kościoła, lecz jako mąż stanu. Bronił integralności pomnika, gdyż jego zdaniem w przypadku usunięcia krzyża mógł zostać pozwany przez jego autora Zuraba Ceretelego - rosyjskiego rzeźbiarza gruzińskiego pochodzenia. Jako dzieło monument jest bowiem chroniony jako własność intelektualna autora, który sprzeciwiał się zmianom w swoim dziele.

Decyzję o usunięciu krzyża z pomnika podjęła francuska Rada Stanu, najwyższy organ sądownictwa administracyjnego, potwierdzając werdykt sądu administracyjnego w Rennes z 2015 r. Ten ostatni w swoim wyroku powołał się na obowiązującą od 1905 r. ustawę o rozdziale Kościoła od państwa.

Na usunięcie krzyża władze Ploërmel mają sześć miesięcy. Jeśli tego nie dokonają, cały pomnik będzie musiał zniknąć z przestrzeni publicznej. Mer miejscowości rozważa inne rozwiązanie - zmianę klasyfikacji miejsca, w którym pomnik stoi, by formalnie nie był to teren publiczny.