Sondaż „Rzeczpospolitej”: Sieroty z Aleppo dzielą Polaków

Wśród Polaków dominuje przekonanie, że sprowadzenie sierot z Aleppo do Polski to dobry pomysł. Jednak niemal co trzeci ankietowany jest przeciwny takiemu rozwiązaniu – pokazał sondaż SW Research dla „Rzeczpospolitej”.

Aktualizacja: 14.02.2017 23:01 Publikacja: 14.02.2017 16:56

Sondaż „Rzeczpospolitej”: Sieroty z Aleppo dzielą Polaków

Foto: AFP

Z pomysłem pomocy syryjskim sierotom wystąpił prezydent Sopotu Jacek Karnowski, a jego petycję w tej sprawie podpisały tysiące osób. O zgodę zwrócił się do rządu. Ministerstwo spraw wewnętrznych argumentowało jednak, że nie ma takiej możliwości, a „podstawową kwestią przy ewakuacji ofiar wojny domowej w Syrii jest problem z ustaleniem ich tożsamości i wyeliminowania zagrożeń, które mogłyby mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo Polaków”.

Ponad 40 proc. ankietowanych uważa, że sprowadzenie do Polski sierot ze zniszczonego w wyniku wojny syryjskiego miasta Aleppo to dobry pomysł. Ponad 30 proc. jest przeciwnego zdania.

 

- Wraz ze wzrostem wieku rośnie odsetek badanych, którzy uważają, że sprowadzenie do Polski sierot ze zniszczonego Aleppo jest dobrym pomysłem – w najmłodszej grupie odsetek ten wynosi (29 proc.), podczas gdy w najstarszej – 51 proc. Częściej za tym, że to dobry pomysł, są badani o wykształceniu wyższym (46 proc.), o dochodach powyżej 5000 zł (57 proc.) oraz z miast od 200 do 499 tysięcy mieszkańców (50 proc.) - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

Janinę Ochojską z Polskiej Akcji Humanitarnej bardzo cieszy, że więcej osób odpowiedziało pozytywnie, pokazując w ten sposób swoją otwartość na potrzeby Syryjczyków i gotowość pomocy.

- Ja jednak rozbudowałabym tę odpowiedź: to dobry pomysł, jeśli przed zaproszeniem dzieci i ich opiekunów do Polski, sprawdzi się, że jest to dla nich najlepsze rozwiązanie. Bo punktem wyjścia powinny być potrzeby dzieci. Czyli leczenie w Polsce jak najbardziej tak, ale po uprzednim sprawdzeniu, że nie można tego samego zrobić np. w Turcji, gdzie dodatkowo dziecko będzie przebywać wśród rówieśników mówiących tym samym językiem i łatwiej mu będzie np. odzyskać kontakt z dalszą rodziną - tłumaczy w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Ochojska.

Konflikty zbrojne
Wojna w Ukrainie. Wolty Donalda Trumpa, milczenie Władimira Putina
Konflikty zbrojne
Władimir Putin: Nie było potrzeby użycia broni jądrowej na Ukrainie. Mam nadzieję, że tak zostanie
Konflikty zbrojne
Izrael wzywa dziesiątki tysięcy rezerwistów przed kolejną ofensywą w Gazie
Konflikty zbrojne
„Pierwszy raz w historii”. Rosyjski samolot zestrzelony przez ukraiński dron
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Konflikty zbrojne
Rosja ogłosiła, że tworzy „pas bezpieczeństwa” na terytorium Ukrainy
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne