Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Konflikty zbrojne

87 milionów dzieci zna tylko wojnę

picture-alliance/dpa/Y. Arhab
Beztroskie dzieciństwo to klucz do szczęœliwego życia. 87 milionów dzieci nie ma tej szansy. Żyjš tam, gdzie trwa wojna, szkody sš nieodwracalne.

Syria, Afganistan, Somalia, Sudan. Gdy dziecko mieszka w jednym z tych państw lub wielu innych, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ma za sobš traumatyczne przejœcia i widziało rzeczy, których nie wytrzymaliby doroœli. Według UNICEF, organizacji humanitarnej pomagajšcej dzieciom pod egidš ONZ, blisko 90 milionów najmłodszych nie zna innej rzeczywistoœci niż wojna. Sš otoczone przez œmierć i zniszczenie, żyjš między bombami i seriami z karabinów.

Te doœwiadczenia majš - według ekspertów UNICEF - niezwykle zły wpływ na zdrowie i chłopców, i dziewczynek. Takie przeżycia majš bardzo złe skutki dla rozwoju mózgu. Te dzieci prawdopodobnie będš mieć uszkodzone oœrodki odpowiedzialne za naukę i dobre samopoczucie.

- Na dodatek, do czysto fizycznych przypadłoœci dochodzi ryzyko trwałych uszkodzeń emocjonalnych u dzieci - dodaje Pia Britto, specjalistka od rozwoju wczesnodziecięcego.

Konflikty ograbiajš dzieci z bezpieczeństwa, rodziny i przyjaciół

Noworodek przychodzi na œwiat majšc 253 mln zdrowych komórek mózgowych, tak zwanych neuronów. Te z kolei bardzo intensywnie się rozwijajš w cišgu pierwszych siedmiu lat życia. W wieku dorosłym liczba neuronów wynosi nawet miliard. By tak się stało, dziecko jednak musi być uspokajane przez matkę, powinno mieć możliwoœć uczenia się i dojrzewania w bezpiecznym otoczeniu. Dzięki temu, dzieci mogš się dobrze rozwijać i póŸniej, już jako doroœli, przyczyniać się do rozwoju gospodarki i społeczeństwa własnego kraju.

- Konflikty ograbiajš dzieci z bezpieczeństwa, rodziny i przyjaciół - dodaje Pia Britto.

Życie w stanie wojny lub ucieczki wišże się z niezwykle silnym stresem, który szczególnie w pierwszych siedmiu latach życia powoduje zahamowania w rozwoju komórek mózgowych. Traumatyczne przeżycia mogš - według UNICEFu - wywołać w komórkach szok toksyczny, czego konsekwencje cišgnš się przez resztę życia, majšc wpływ na wykształcanie się zdolnoœci poznawczych, społecznych i fizycznych.

ródło: Deutsche Welle

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL