Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Konflikt Polska-Izrael

Kościół o konflikcie Polski z Izraelem

Abp Stanisław Gšdecki
Fotorzepa, Radek Pasterski
Hierarchowie Koœcioła katolickiego nawołujš Polaków i Żydów do modlitwy o pojednanie i dialog.

– Antysemityzm jest grzechem – tak arcybiskup Stanisław Gšdecki, przewodniczšcy Konferencji Episkopatu Polski, odniósł się do fali komentarzy po nowelizacji ustawy o IPN. Hierarcha rozmawiał z dziennikarzami z okazji inauguracji akcji „Misjonarz na Post", która ma wspierać duchowo osoby pracujšce na misjach.

Arcybiskup podkreœlił, że zgodnie z Ewangeliš należy miłować nawet nieprzyjaciół, ale Polacy, „choć w większoœci ochrzczeni, to w swym życiu rzadko podšżajš za Duchem Œwiętym".

– Nie ma kwestii spornej co do okreœlenia „polskie obozy koncentracyjne", bo Żydzi uważajš, że były one niemieckie, my też to wiemy, a Niemcy przyznajš się sami do tej zbrodni – tłumaczył abp Gšdecki. – Jest natomiast spuœcizna wynikajšca z następujšcych po sobie okupacji niemieckiej, rosyjskiej i znów niemieckiej, z ludzkiej, zupełnie sprzecznej z Ewangeliš, chęci odwetu za subiektywnie odczuwane krzywdy.

Przewodniczšcy Konferencji Episkopatu zaznaczył też, że z informacji, które do niego docierajš, może wnosić, iż jej podstawš sš kwestie majštkowe. Organizacje żydowskie (nie wymienił ich nazwy) chcš przejšć mienie po tych obywatelach polskich narodowoœci żydowskiej, którzy nie pozostawili spadkobierców, i przeznaczyć je na swoje cele statutowe. Hierarcha podkreœlał, że polski Koœciół przez 40 ostatnich lat pracował nad dobrymi kontaktami z judaizmem i Izraelem także w tych sprawach.

Do sprawy odniósł się także prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. W rozmowie z Katolickš Agencjš Informacyjnš stwierdził, że dialog nie może zostać bezmyœlnie zerwany. Stwierdził też, że ludzie wierzšcy – Żydzi i chrzeœcijanie – powinni obecnie modlić się o pojednanie i dialog.

Metropolita gnieŸnieński podkreœlił także, że jako chrzeœcijanin ma nadzieję, iż taka sytuacja może też służyć pewnemu pogłębieniu i zbudowaniu czegoœ więcej, o ile będziemy chcieli wzajemnie się słuchać.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL