Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Konflikt Polska-Izrael

Sondaż: „Polskie obozy” podzieliły Polaków

Choć zwolennicy karania za słowa przeważajš, większoœć jest za wstrzymaniem ustawy.

Prezydent Andrzej Duda stoi być może przed jednš z najtrudniejszych decyzji w swojej karierze. Kluczowi politycy obozu rzšdzšcego – w tym prezes PiS Jarosław Kaczyński – oczekujš od niego szybkiego podpisania kontrowersyjnej nowelizacji ustawy o IPN, przewidujšcej karanie za słowa o udziale Polaków w zbrodniach wojennych. Z drugiej strony ustawę krytykujš nie tylko władze Izraela, ale też najbliżsi sojusznicy Polski, w tym USA. Prezydent, co przyznajš jego doradcy, nie podjšł jeszcze decyzji. Ale gdyby zawetował ustawę lub skierował jš do Trybunału Konstytucyjnego, byłoby to zaskoczeniem.

Z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej" wynika, że chociaż większoœć Polaków popiera kierunek zmian, to jednak także opowiada się za zastopowaniem ustawy ze względu na krytykę zagranicznš. To najlepiej pokazuje, jak duży jest dylemat stojšcy przed prezydentem Dudš. Wejœcia nowelizacji w życie pomimo krytyki chce 36 proc. ankietowanych Polaków, 39 proc. respondentów twierdzi jednak, że ustawę należy wstrzymać ze względu na krytykę zagranicy.

Nieco inaczej rozkłada się poparcie dla samego zapisu o karach za fałszowanie historii. Jego treœć pozytywnie ocenia 40 proc. wyborców. Należy do nich m.in. Lech Obara, prezes Stowarzyszenia Patria Nostra. – Byłem i jestem zwolennikiem przepisów majšcych penalizować pomawianie Polski i Polaków o współudział w tworzeniu obozów zagłady, które przecież były dziełem niemieckiego okupanta – mówi „Rzeczpospolitej" Obara. Odmiennego zdania jest 32 proc. badanych.

Prezydent Andrzej Duda ma od pištku 2 lutego, kiedy na jego biurko trafiła ustawa, 21 dni na podjęcie decyzji. W œrodę udaje się z zagranicznš wizytš do Korei Południowej, gdzie zaczynajš się zimowe igrzyska olimpijskie. A nacisk na prezydenta ze strony jego obozu politycznego będzie w najbliższych dniach tylko rósł.

Rzšd planuje kolejne działania, które majš informować o polskiej historii. Pierwszym etapem tej kampanii była wizyta premiera Mateusza Morawieckiego oraz krajowych i zagranicznych dziennikarzy w Muzeum im. Rodziny Ulmów w Markowej. – To nasz Rubikon – tak o niezgodzie rzšdu na fałszowanie historii mówił w Markowej premier.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL