Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Komisja Wenecka

Borys Budka: Prezes PiS jak uczeń, który dostał "dwóję"

PAP, Jacek Turczyk
Skoro rzšd twierdzi, że nie obowišzuje nas opinia Komisji Weneckiej, to może również stwierdzić, że nie obowišzuje nas żadne prawo międzynarodowe - mówił w Radiu Zet były minister sprawiedliwoœci Borys Budka.

Budka skrytykował m.in. Jarosława Kaczyńskiego, który w rozmowie z Radiem Białystok powiedział, że projekt raportu Komisji Weneckiej ws. TK, którego treœć ujawniła "Gazeta Wyborcza", jest dowodem na to, iż działania Komisji sš motywowane politycznie, a sam fakt przecieku kompromituje ten organ.

- Kaczyński zachowuje się jak uczeń, który dostał dwóję i mówi, że nauczyciel jest niesprawiedliwy i się nie zna – kpił Budka. 

Budka zwrócił też uwagę, że sam przeciek jest korzystny dla rzšdu PiS, bo odwraca uwagę od negatywnej dla PiS-u i prezydenta Andrzeja Dudy treœci raportu. - Ja jestem daleki od teorii spiskowych, ale najlepiej zrobić tak, że widzšc, że jest to dokument, który będzie niekorzystny dla rzšdu, wypuœcić go, a póŸniej mówić o przeciekach - stwierdził sugerujšc, że Ÿródłem przecieku mógł być sam rzšd.

Nawišzujšc do wypowiedzi polityku PiS, którzy podkreœlajš, że Polski nie obowišzuje opinia Komisji Weneckiej, Budka przypomniał, że nasz kraj jest "członkiem Rady Europy i Unii Europejskiej", dla których opinie Komisji Weneckiej sš istotne.

Według Budki PiS prezentuje "sienkiewiczowskš mentalnoœć". - Jak my robimy Ÿle, to oczywiœcie jest wszystko w porzšdku, ale jak ktokolwiek wskaże, że my robimy coœ Ÿle, to nasz wróg – wyjaœnił nawišzujšc do słynnej "moralnoœci Kaliego".

Komisja Wenecka ma wydać oficjalnš opinię ws. Trybunału Konstytucyjnego w Polsce 11-12 marca.

Całš rozmowę z Borysem Budkš można znaleŸć tutaj.

ródło: Radio ZET

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL