Borys Budka: Prezes PiS jak uczeń, który dostał "dwóję"

aktualizacja: 04.03.2016, 10:01
Foto: PAP, Jacek Turczyk

Skoro rząd twierdzi, że nie obowiązuje nas opinia Komisji Weneckiej, to może również stwierdzić, że nie obowiązuje nas żadne prawo międzynarodowe - mówił w Radiu Zet były minister sprawiedliwości Borys Budka.

REDAKCJA POLECA

Budka skrytykował m.in. Jarosława Kaczyńskiego, który w rozmowie z Radiem Białystok powiedział, że projekt raportu Komisji Weneckiej ws. TK, którego treść ujawniła "Gazeta Wyborcza", jest dowodem na to, iż działania Komisji są motywowane politycznie, a sam fakt przecieku kompromituje ten organ.

- Kaczyński zachowuje się jak uczeń, który dostał dwóję i mówi, że nauczyciel jest niesprawiedliwy i się nie zna – kpił Budka. 

Budka zwrócił też uwagę, że sam przeciek jest korzystny dla rządu PiS, bo odwraca uwagę od negatywnej dla PiS-u i prezydenta Andrzeja Dudy treści raportu. - Ja jestem daleki od teorii spiskowych, ale najlepiej zrobić tak, że widząc, że jest to dokument, który będzie niekorzystny dla rządu, wypuścić go, a później mówić o przeciekach - stwierdził sugerując, że źródłem przecieku mógł być sam rząd.

Nawiązując do wypowiedzi polityku PiS, którzy podkreślają, że Polski nie obowiązuje opinia Komisji Weneckiej, Budka przypomniał, że nasz kraj jest "członkiem Rady Europy i Unii Europejskiej", dla których opinie Komisji Weneckiej są istotne.

Według Budki PiS prezentuje "sienkiewiczowską mentalność". - Jak my robimy źle, to oczywiście jest wszystko w porządku, ale jak ktokolwiek wskaże, że my robimy coś źle, to nasz wróg – wyjaśnił nawiązując do słynnej "moralności Kaliego".

Komisja Wenecka ma wydać oficjalną opinię ws. Trybunału Konstytucyjnego w Polsce 11-12 marca.

Całą rozmowę z Borysem Budką można znaleźć tutaj.

Komentarz dnia
Żródło: Radio ZET

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE