Eyal Litwin: Przestrzeń do życia zamiast tradycyjnego miejsca do pracy

Wola niewątpliwie przeżywa renesans i boom budowlany. Jej siłą napędową jest druga linia metra, przy której powstają kolejne biurowce i apartamentowce - mówi Eyal Litwin, dyrektor generalny spółki Adgar Poland.

Publikacja: 15.06.2018 00:07

Eyal Litwin: Przestrzeń do życia zamiast tradycyjnego miejsca do pracy

Foto: materiały prasowe

Rz: Czy warszawski Mordor, czyli słynne biurowe zagłębie, da się uratować? Czy dzielnica jest w stanie wygrać walkę o najemców z Wolą, którą upodobali sobie biurowi giganci?

Eyal Litwin, Adgar Poland: Wola niewątpliwie przeżywa renesans i boom budowlany. Jej siłą napędową jest druga linia metra, przy której powstają kolejne biurowce i apartamentowce. Działa tu także efekt świeżości. To naturalne zjawisko, że część najemców przenosi się na Wolę do nowych biurowców. Biznesowy Mokotów mimo pewnych mankamentów ma jednak bardzo wiele atutów, jak choćby bliskość lotniska. Radzi sobie bardzo dobrze i długo jeszcze będzie główną biznesową dzielnicą stolicy.

Deweloperzy próbują zmieniać charakter Mordoru, budując tam już nie tylko biura, ale i mieszkania, sklepy, hotele.

Stale powstają tu nowe biurowce, pojawiają się nowi najemcy, a wielu dotychczasowych przedłuża kontrakty. Na Służewcu Przemysłowym konsekwentnie poprawiany jest stan infrastruktury komunikacyjnej. Przebudowano ul. Wołoską i Marynarską, powstała obwodnica. Miasto planuje przebicie ul. Woronicza do ul. Żwirki i Wigury, w planach jest budowa linii tramwajowej ze stacji metra Wilanowska. Nasza firma chce rozbudować ul. Suwak. Za kilka lat dojazd na biznesowy Mokotów będzie wyglądał o niebo lepiej.

To bardzo dobry kierunek zmian, miasto to żywy organizm. Powinno tętnić życiem, muszą się w nim przenikać wszystkie miejskie funkcje. A na biznesowym Mokotowie przez wiele lat dominowała biurowa monokultura. Po godzinie 18. zamierało tu życie. Od kilku lat zmienia się to na lepsze. Przybyło wiele osiedli mieszkaniowych, wielu mieszkańców pracuje niedaleko miejsca zamieszkania, dzięki czemu nie musi tracić czasu na dojazdy, nie generuje dodatkowego ruchu, zanieczyszczeń.

Państwa firma lubi warszawski Służewiec? Co Adgar oferuje w tej części Warszawy?

Naszą działalność w Polsce zaczynaliśmy prawie 20 lat temu właśnie na Służewcu. Mamy tu najwięcej budynków z naszego portfolio. Właściwie tylko dwa nie znajdują się w tej okolicy. Jeden z nich - Adgar Park West przy Al. Jerozolimskich na Ochocie został uhonorowany tytułem najlepszego biurowca w 8. edycji konkursu Eurobuild Awards. To dla nas tym cenniejsza nagroda, że została przyznana na podstawie ocen najemców.

Na biznesowym Mokotowie posiadamy kompleks Adgar Plaza, budynek Adgar Wave oraz Adgar Bit, który niebawem, po unowocześnieniu i modernizacji zostanie oficjalnie otwarty. Adgar Bit znajduje się w spokojniejszej części Służewca, przy ul. Konstruktorskiej, przy której chcemy wybudować woonerf z restauracjami i kawiarniami oraz ogólnodostępny amfiteatr, który będzie mógł pomieścić łącznie niemal 400 osób.

Zależy nam, aby było to miejsce ogólnodostępne, zarówno dla ludzi tu pracujących, jak i mieszkańców, aby całe rodziny chętnie spędzały tu czas także po pracy. Program wydarzeń będzie przygotowany we współpracy z władzami dzielnicy, Stowarzyszeniem Lepszy Służewiec, lokalną społecznością i wybranymi instytucjami kulturalnymi. Jesteśmy przekonani, że dzięki takim wspólnym przedsięwzięciom biznesowy Mokotów staje się lepszym miejscem do pracy i życia.

Czym jeszcze kuszą wasze biurowce?

Nasze mokotowskie budynki mają bardzo dużą liczbę miejsc parkingowych, które oferujemy w wyjątkowo atrakcyjnej jak na tę część miasta cenie. Wszystkie obiekty tworzą swoisty ekosystem Adgara, oferując najemcom bogatą i funkcjonalną infrastukturę, która obejmuje, m.in.: kawiarnie, restauracje, przedszkola, sklepy, wypożyczalnie rowerów, ekologiczne myjnie samochodowe, siłownie, a nawet studio jogi.

Firma ma plany ekspansji na inne dzielnice i inne miasta?

Planujemy zakup biurowca w stołecznym Śródmieściu. Z pewnością znajdzie się w nim przestrzeń co-creatingowa Brain Embassy wraz z ofertą eventowo-szkoleniową. Dzięki temu będziemy mogli świadczyć usługi klientom biznesowym, którzy niezbyt chętnie ruszają się poza centrum stolicy. Nasza strategia przewiduje także wyjście poza Warszawę, chcemy w kolejnych latach zwiększać obecność Adgar Poland w dużych miastach regionalnych.

Powierzchnie coworkingowe są przyszłością rynku biurowego czy to tylko chwilowa moda?

Nasz koncept Brain Embassy (BE) jest czymś więcej niż tradycyjnie rozumiany coworking. Stworzyliśmy co-creating, ponieważ idziemy dalej, oferując nie tylko designerską przestrzeń do kreatywnej pracy. Pracujemy z narzędziami Point of You czy Design Thinking. To wyjątkowy na rynku program mentorski służący rozwojowi osobistemu i sprzyjający budowaniu relacji biznesowych. Na organizowane przez nas warsztaty chętnie przychodzą zarówno małe firmy kreatywne, jak i duże globalne korporacje.

Takie biura sprawdzają się na rynku?

Brain Embassy odniósł sukces, o czym świadczą opinie społeczności oraz nagrody branżowe. Sukces BE oraz obserwacja i analiza dzisiejszego rynku pracy, codziennych zwyczajów i zachowań naszych najemców i pracowników skłoniły nas do stworzenia kolejnego rewolucyjnego konceptu najmu biurowego – BeYOURSeLF. To połączenie kreatywnej i funkcjonalnej przestrzeni BE i tradycyjnego najmu biurowego. Zmiany na rynku pracy nie są jedynie chwilową modą, to autentyczne nowe trendy, emanacje oczekiwań i potrzeb współczesnych pracowników, którzy nie chcą już pracować w monotonnych przestrzeniach biurowych. Tradycyjne miejsce do pracy rozumiane jako workspace, musi ustąpić przestrzeni do życia, bo dziś praca i życie coraz intensywniej się przenikają, nie da się oddzielić obu tych sfer.

My rozumiemy te zmiany, dlatego oferujemy rynkowi przestrzenie, w których pracownicy czują się lepiej, pracują w bardziej komfortowych warunkach, są szczęśliwsi i wydajniejsi.

Pierwszą powierzchnię BeYOURSeLF otworzyliśmy niedawno w Adgar Wave, a niebawem powstanie ona w Adgar Bit, razem z Brain Embassy. Dopiero tam nastąpi pełna synergia tych dwóch przestrzeni. Chcemy, aby BE i BeYS pojawiły się w każdym naszym obiekcie nie tylko w Polsce, ale także na świecie.

Adgar nie tylko buduje biura, ale i nimi zarządza. Jakie korzyści mają z tego najemcy?

Bardzo rzadko samodzielnie budujemy biurowce, takim wyjątkiem jest np. budynek D w kompleksie Adgar Park West, którego realizację rozpoczynamy niebawem. W większości przypadków kupujemy budynki i przekształcamy je, modernizujemy tak, aby spełniały najwyższe standardy.

Wielu deweloperów buduje biurowce, a następnie powierza ich zarządzanie zewnętrznym podmiotom albo sprzedaje je funduszom inwestycyjnym. Nasza filozofia jest zupełnie inna. Stawiamy na długofalowe relacje z najemcami. Uważamy, że jedynie będąc właścicielem i zarządcą nieruchomości można odpowiednio zadbać o ich interesy i wygodę. Z myślą o najemcach konsekwentnie przeprowadziliśmy także ekologiczną certyfikację naszych budynków. W tym roku zakończyliśmy ten proces i wszystkie nasze obiekty mogą się pochwalić prestiżowym ceryfikatem LEED Gold. Tym samym na 19 budynków w całym kraju z certyfikatem na tym poziomie aż osiem należy do Adgar Poland.

Eyal Litwin, dyrektor generalny firmy Adgar Poland. Ukończył wyższe studia biznesowe w Izraelu. Ma polskie korzenie i jest mocno związany z Polską. Autor konceptów najmu biur: Brain Embassy dla startupów, freelancerów i mniejszych firm oraz BE Yourself stworzonego z myślą i o kilkunastoosobowych podmiotach, i o dużych, globalnych korporacjach.

Rz: Czy warszawski Mordor, czyli słynne biurowe zagłębie, da się uratować? Czy dzielnica jest w stanie wygrać walkę o najemców z Wolą, którą upodobali sobie biurowi giganci?

Eyal Litwin, Adgar Poland: Wola niewątpliwie przeżywa renesans i boom budowlany. Jej siłą napędową jest druga linia metra, przy której powstają kolejne biurowce i apartamentowce. Działa tu także efekt świeżości. To naturalne zjawisko, że część najemców przenosi się na Wolę do nowych biurowców. Biznesowy Mokotów mimo pewnych mankamentów ma jednak bardzo wiele atutów, jak choćby bliskość lotniska. Radzi sobie bardzo dobrze i długo jeszcze będzie główną biznesową dzielnicą stolicy.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu