Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Komentarze

Żukowski: Mundial – kac przed weselem

AFP
Dla Władimira Putina mundial jest drugim po igrzyskach w Soczi propagandowym œwiętem majšcym pokazać wielkoœć jego Rosji. Igrzyska zamiast dumy stały się hańbš gospodarzy. Jak będzie z mundialem?

Te dwie imprezy, zwykle niemajšce ze sobš nic wspólnego, tym razem smutno się łšczš. O tym, jaki będzie klimat mistrzostw œwiata, zadecyduje w dużym stopniu Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl), wykluczajšc Rosję z lutowych igrzysk w Pjongczangu (co byłoby usprawiedliwione, bioršc pod uwagę skalę przestępstw z Soczi), zezwalajšc jej na start pod pewnymi warunkami lub w ogóle przymykajšc oko na doping, co wydaje się mało prawdopodobne. Jeœli Putin uzna decyzję olimpijskich władz za policzek dla Rosji i rozkręci antyzachodniš machinę propagandowš, a ma w tym dużš wprawę, to mundial może być weselem, ale na mocnym kacu.

Stanowisko MKOl mamy poznać już we wtorek i będzie ono równie ważne jak pištkowe losowanie grup. Tym, co łšczy te dwie sprawy, jest również fakt, że wœród badanych ponownie przez MKOl 4400 próbek z moskiewskiego laboratorium antydopingowego jest 170 pobranych od rosyjskich piłkarzy. Na razie jest cisza, ale badania trwajš i nie brakuje sygnałów, że piłkarze wcale nie sš bezpieczni. Sš wœród nich tacy, którzy uczestniczyli w ostatnim mundialu i wcišż grajš, oraz tacy, którzy zakończyli już kariery.

Atmosfery nie poprawia też fakt, że okolicznoœci przyznania przez Międzynarodowš Federację Piłkarskš (FIFA) mundiali Rosji i Katarowi (2022) budzš poważne korupcyjne wštpliwoœci (bardziej konkretne sš dowody przeciwko Katarczykom) i œledztwo się toczy. Rosjanie sš jak najdalsi od posypywania głów popiołem zarówno w sprawie dopingu w Soczi, jak i walki o mundial. Wielki mag ich sportu z czasu igrzysk i mocny człowiek rosyjskiego futbolu Witalij Mutko nie tylko nie poniósł kary, ale wręcz został wicepremierem i był jednš z czołowych postaci podczas losowania grup. Jak z tego widać, nie brakuje powodów, by na rosyjski mundial nie czekać w atmosferze beztroski, choć oczywiœcie gdy sędzia zagwiżdże pierwszy raz, futbol odzyska swoje prawa i emocje wezmš górę.

Pół roku przed imprezš trudno zresztš nie zadać pytania, czy jest jeszcze w ogóle dobry czas i dobre miejsce na czystš radoœć ze sportu. Igrzyska w Rio i mundial w Brazylii to miała być samba, a były korupcja i skandale. Skrót FIFA kojarzy się tak Ÿle, że spece od marketingu proponujš nawet zmianę nazwy federacji. Rosyjskie mistrzostwa raczej nas nie pocieszš, nawet jeœli mecze będš piękne.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL