Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Komentarze

Szułdrzyński: Rysy na dobrym wizerunku PiS

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Politycy z otoczenia Jarosława Kaczyńskiego kilka dni przed drugš rocznicš powołania rzšdu PiS majš powody do satysfakcji.

EBOR podniósł właœnie prognozę wzrostu PKB w tym roku do 4,1 proc., optymistycznie wyglšdajš też sondaże. PiS nie tylko ma we wszystkich niekwestionowanš przewagę, ale roœnie nawet zaufanie do prezesa Kaczyńskiego, który przez wiele lat uchodził za główny szwarccharakter polskiej polityki.

Na tym dobrym wizerunku widać jednak rysy. Pierwsza to impas w relacjach z prezydentem. Choć pewne napięcie między Andrzejem Dudš a Jarosławem Kaczyńskim obu stronom dotychczas przynosiło sondażowe korzyœci, to PiS nie ma w tej chwili pomysłu, jak wyjœć z defensywy, w jakš wpędziły je dłużšce się negocjacje w sprawie kształtu reformy sšdownictwa. W dodatku w ostatnich dniach oglšdamy żenujšcy spektakl, podczas którego typowani do dymisji ministrowie starajš się przekonać opinię publicznš, że wcale nie sš aż tak nieporadni...

Z tym zwišzana jest kolejna rysa: poszukujšc nowego impulsu, PiS musi coraz poważniej myœleć o rekonstrukcji rzšdu. Na wielu polach rzšd boryka się bowiem – delikatnie mówišc – z niedostatkiem materiału ludzkiego. Sęk w tym, że jakoœ nie widać, by w partii było na pęczki lepszych kandydatów na szefów poszczególnych resortów. Coraz głoœniejsze sš też sygnały o deficytach w skutecznym zarzšdzaniu pracš Rady Ministrów.

Może się zatem okazać, że mimo œwietnych wskaŸników, jedynym spektakularnym ruchem, na jaki stać PiS na półmetku kadencji, jest zmiana na stanowisku premiera.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL