Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Komentarze

Szułdrzyński: Jeśli nie teraz, to kiedy, prezesie Kaczyński

Fotorzepa, Jerzy Dudek
By lepiej zrozumieć docierajšce z obozu władzy sygnały œwiadczšce o możliwej rekonstrukcji rzšdu, należy zajrzeć do najnowszego badania CBOS dotyczšcego zaufania do polskich polityków.

Mimo rosnšcego w niektórych kręgach obozu władzy niezadowolenia z premier Beaty Szydło cieszy się ona rekordowym zaufaniem społecznym – ufa jej niemal 60 proc. Polaków. Lepszy wynik od niej ma tylko prezydent Andrzej Duda, który również osišga rekordowy dla siebie poziom 74 proc. społecznego zaufania.

Tak dobre wyniki sš m.in. zasługš współpracujšcych z paniš premier piarowców, którzy bardzo dbali o to, by szefowa rzšdu pojawiała się publicznie wtedy, gdy miała do przekazania dobre wiadomoœci. Złoœliwi twierdzili nawet, że budujšc swojš pozycję społecznš, Beata Szydło tworzyła polisę na przyszłoœć, podnoszšc koszty swej ewentualnej dymisji. Trudno byłoby bowiem dziœ tłumaczyć Polakom, że cieszšca się tak wysokim poparciem premier powinna odejœć ze stanowiska. Częœć elektoratu PiS kupi każdš decyzję, którš podejmie prezes Kaczyński, ale zaufanie do Szydło i zadowolenie z jej pracy jest znacznie większe niż poparcie dla partii rzšdzšcej.

Ale by zrozumieć trudnoœć układanki, którš ma ułożyć kierownictwo partii rzšdzšcej, warto przesunšć się kilka oczek w rankingu polityków, którzy cieszš się największym zaufaniem. Choć Jarosław Kaczyński znajdował się zawsze w czołówce osób publicznych, którym Polacy nie ufajš, obecnie znajduje się on na szóstym miejscu wœród osób cieszšcych się największym zaufaniem społecznym. Ufa mu 42 proc. ankietowanych (nieufnoœć deklaruje 44 proc.). Oznacza to, że czarna legenda Kaczyńskiego może się okazać kolejnym mitem, który obali w trakcie swych rzšdów Prawo i Sprawiedliwoœć. Zakładajšc nawet, że poparcie dla partii rzšdzšcej mogłoby spaœć o kilka punktów procentowych, gdyby prezes zasiadł ponownie w fotelu premiera. Pytanie brzmi tylko, czy ma on na co czekać. Poparcie dla PiS osišga rekordowe poziomy, wahajšc się w różnych badaniach między 40 a 50 proc. Jeœli Jarosław Kaczyński miałby nie zostać premierem teraz, to czy byłby do tego w ogóle lepszy moment?

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL