Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Komentarze

Haszczyński: Rewolucji w rosyjskim teatrze nie będzie

Fotorzepa, Waldemar Kompała
Rosyjski teatr jest dobry. I ma tradycje. Zaczyna się pierwszy akt sztuki „Wybory 2018". Niby jeszcze nie wiadomo, czy Władimir Putin wystartuje. Na razie się zastanawia, trzyma naród w niepewnoœci. Ale zakończenie jest wszystkim znane. Startuje, wygrywa, i to w pierwszej turze.

Ten spektakl musi się jednak trochę różnić od poprzednich. Bo choć wszyscy lubiš dobre zakończenia, powinni z wypiekami na twarzy oglšdać całš sztukę, smakować grę. Czekać na wszystkie nowe kwestie głównego aktora, mistrza rangi œwiatowej. Przede wszystkim te o przyszłej wielkiej Rosji.

Sš tacy, którzy twierdzš, że mistrz jest już wypalony, i najchętniej by wyszedł z teatru przed zakończeniem. Inni zapewniajš, że gdyby wpuœcić na scenę jakiegoœ młodego zdolnego i zapatrzonego w teatr zachodni, to przyćmiłby on starego mistrza.

Jednak Władimirowi Putinowi nic nie grozi. Na pewno nie młody zdolny, gdyby jakimœ cudem dopuszczono go do gry. Nie zaszkodzi mu też pogarszajšca się sytuacja gospodarcza, co jest skutkiem sankcji nałożonych na Rosję za agresję na Ukrainę, oraz ceny ropy naftowej, dwa razy niższej niż w 2012 r., gdy wracał na urzšd prezydenta. Nie zmiecie go ze sceny żadna rewolucja.

W rolach drugorzędnych wystšpiš starzy aktorzy, zawsze bez szans, a najczęœciej też bez aspiracji, zadowoleni, że mogš być obok mistrza i dla uatrakcyjnienia spektaklu odebrać mu kilka czy nawet kilkanaœcie procent głosów. Wszyscy to wiemy, choć nikt nie ma żadnych Ÿródeł na Kremlu. Wiemy to z doœwiadczenia, znamy i cenimy rosyjski teatr.

Rosja do roku 2024 będzie Rosjš Putina, a co dalej – naprawdę nie wiadomo. Można się jeszcze zastanowić, co by było, gdyby poprzednie wystawienia wyborczych sztuk zakończyły się inaczej. Gdyby wygrał nie Władimir Putin, lecz ten z drugim wynikiem. Otóż za każdym razem byłby to kandydat Partii Komunistycznej. W 2000 i 2012 r. Giennadij Ziuganow, a w 2004 r. Nikołaj Charitonow. Może to mówi o Rosji nawet więcej niż zwycięstwa Władimira Putina, zawsze w pierwszej turze.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL