Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Komentarze

Szułdrzyński: Rzšd w spirali kryzysów

Fotorzepa / Robert Gardziński
Jeœli spojrzeć na wydarzenia ostatnich dni nie z perspektywy tego, kto ma rację, ale wyłšcznie od strony wizerunku politycznego, Prawo i Sprawiedliwoœć znów przeżywa ciężki czas. Częœć argumentów rzšdu w dyskusji z rodzinami opiekujšcymi się niepełnosprawnymi jest słuszna, ale całoœć działań PiS składa się na obraz wielkiej piarowej klęski.

A miało być tak pięknie. Najpierw wystšpienie Jarosława Kaczyńskiego, który ogłosił radykalne cięcia pensji polityków i samorzšdowców, a póŸniej konwencja PiS, na której ogłoszono „pištkę Morawieckiego", miały zamknšć aferę nagrodowš i dać rzšdowi długo wyczekiwany drugi oddech. Wystarczyło jednak kilkanaœcie osób protestujšcych w Sejmie i nagle PiS zaczšł się potykać o własne nogi.

Majšca dotychczas niezły słuch społeczny Beata Szydło dała się sfotografować z szerokim uœmiechem na ustach podczas spływu Dunajcem, w czasie gdy matki kontynuowały protest w parlamencie. Jeœli weŸmiemy pod uwagę fakt, że jest ona w końcu wicepremierem do spraw społecznych i dotšd nie zainteresowała się postulatami rodzin opiekujšcych się niepełnosprawnymi, to sytuacja zaczyna wyglšdać dramatycznie. Dodajmy do tego słowa szefa Klubu PiS, który dziwił się, jak można nie mieć serca, by tak długo trzymać niepełnosprawnych w Sejmie, czy próbę podpisania porozumienia z konkurencyjnš wobec protestujšcych w budynku parlamentu reprezentacjš opiekunów niepełnosprawnych. Okazało się też, że bardzo popularnej z powodu zawiadywania programem 500+ minister Elżbiecie Rafalskiej negocjacje z opiekunami niepełnosprawnych idš jak po grudzie. Na to nakłada się jeszcze publiczna wymiana ciosów z oœrodkiem prezydenckim w sprawie organizacji referendum konstytucyjnego.

Efekt wizerunkowy jest opłakany. Zamiast kontrofensywy wyprowadzonej po ciosach, które PiS otrzymał w zwišzku z nagrodami, obserwujemy raczej przepoczwarzenie się tamtego kryzysu w następny. Cała ta sytuacja to paradoksalnie test przywództwa Mateusza Morawieckiego. Choć proponujšc podatek solidarnoœciowy, dolał oliwy do ognia, teraz może pokazać, że jest pełnokrwistym politykiem, który potrafi zapanować nad poważnym kryzysem. Ale może też polec.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL