Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Komentarze

Haszczyński: Niemieckie święta, europejskie konsekwencje

AFP
Rzšd Niemiec miał być gotowy na Boże Narodzenie 2017 r., będzie - na Wielkanoc 2018 r. To pomieszanie œwišt urasta do rangi symbolu. Od wrzeœniowych wyborów do Bundestagu najważniejszy kraj Unii przeszedł przemianę. Przestał być wzorem stabilnoœci, odsłonił słaboœci swoich liderów, którzy mieli się pozytywnie wyróżniać na tle unijnych - niepewnych jutra - kolegów.

Niemcy nie widzš się już w roli Œwiętego Mikołaja. Otwartoœć na imigrantów to przeszłoœć, dziœ programy dotyczšce przybyszów z zagranicy pisze się w Berlinie pod dyktando antymuzułmańskej Alternatywy dla Niemiec. Wpływ AfD na federalnš scenę politycznš zapewne szybko nie zmaleje, partia ta w niektórych sondażach zajmuje drugie miejsce po ugrupowaniu Angeli Merkel, a przed jej partnerem koalicyjnym SPD.

Paradoksalnie SPD, choć tak słaba, w rzšdzie ma najważniejsze ministerstwa. Jeżeli socjaldemokratyczny charakter nowego gabinetu Merkel nie pozostanie wyłšcznie na papierze, to jednš z niewielu poważnych zmian, której możemy się spodziewać z Berlina, będzie ponowne otwarcie na Rosję. Bo na poważnš zmianę w sprawach unijnych – marsz ku mniejszej, bardziej zintegrowanej politycznie wspólnocie państw strefy euro – nie liczy już nawet jej utalentowany piewca, prezydent Francji Emmanuel Macron.

Stosunki Niemiec z Amerykš Trumpa się pogarszajš, a to dodatkowy argument za zwycięstwem prorosyjskiego kursu SPD w niemieckiej dyplomacji. Wiele powie nam ostateczna decyzja w sprawie budowy drugiej nitki rurocišgu z surowcem Gazpromu. W ostatnich dniach we „Frankfurter Allgemeine Zeitung" ukazały się dwa teksty napisane przez niemieckich polityków. Jeden pod tytułem „Nord Stream 2 szkodzi Europie", drugi „Nord Stream 2 wzmacnia Europę". Podpisy posłów SPD znalazły się tylko pod drugim. Politycy CDU i CSU sš podzieleni, ale ci o prorosyjskim nastawieniu chyba jednak wœród nich dominujš.

Fiasko Macronowych pomysłów na Unię to dobra wiadomoœć dla Polski. Niepokojem napawa cena, którš Merkel – ostatni po staroœwiecku propolski kanclerz Niemiec – zapłaci w polityce wschodniej i transatlantyckiej za współrzšdzenie z SPD.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL