#RZECZoBIZNESIE: Remigiusz Tytuła: To był trudny rok dla branży kolejowej

aktualizacja: 28.11.2016, 16:16
Foto: tv.rp.pl

Rok 2016 był bardzo trudny dla branży. Jesteśmy dostawcą, a dostawca cierpi w takiej sytuacji najbardziej – mówi Remigiusz Tytuła z Kolejowych Zakładów Nawierzchniowych Bieżanów.

REDAKCJA POLECA

KZN Bieżanów produkuje rozjazdy kolejowe. - Są to kluczowe elementy infrastruktury szynowej, wypływające na bezpieczeństwo i jakość podróży koleją – mówił Tutyła.

Gość programu tłumaczył, że na kolei innowacyjność oznacza podejście, które musi być przygotowywane przez bardzo długi okres, ponieważ jest to przemysł związany z bezpieczeństwem podróżnych czy towarów. - Stąd nie są to innowacje, które powstają z dnia na dzień. To są wielomiesięczne przygotowania, wielomilionowe nakłady – mówił. Wyjaśnił, że od kilku lat w firmie funkcjonuje biuro badawczo-rozwojowe, w którym inżynierowie zajmują się tylko i wyłącznie tym, żeby przygotować nowe produkty, bądź udoskonalić istniejące. - Od 5 lat połowę zysków rocznych przeznaczamy na rozwój. Na badania i na wprowadzanie nowych produktów na rynek – przyznał Tytuła.

Twierdził, że firma stara się bardzo szeroko wychodzić poza polski, a nawet europejski rynek. - Naszym patentem są innowacje. Skoro nie możemy wejść ze standardowym produktem, to trzeba dostarczać wartość dodaną – mówił.

W Polsce przyhamowały inwestycje, np. jeżeli chodzi o kwestie modernizacji infrastruktury kolejowej. - Jesteśmy dostawcą, a dostawca cierpi w takiej sytuacji najbardziej – przyznał.

- Rok 2016 był bardzo trudny dla branży, ale udało się nam porozumieć ze stroną kolejową odnośnie takich mechanizmów, które pozwoliłyby troszeczkę zabezpieczyć rynek i go ustabilizować – ocenił. Tytuła miał tutaj na myśli m. in. program rozjazdowy. - W Polsce funkcjonuje na kolei ponad 40 tys. rozjazdów, a ponad połowa z nich wymaga wymiany – mówił.

- Drugi punkt to subklauzula, która umożliwia wykonawcom wcześniejsze zamawianie u dostawców i płacenie im za materiały, które będą zabudowane za kilkanaście miesięcy. To ma działać – podsumował.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE