Katastrofy

Sosnowiec: Wybuch w kamienicy. 78-latka nie żyje

Sosnowiec998, Facebook
Po kilku godzinach poszukiwań strażacy znaleźli w zawalonej kamienicy w Sosnowcu ciało 78-letniej kobiety.

Wcześniej strażacy uratowali jej męża. Mężczyzna ma oparzenia drugiego i trzeciego stopnia. Jest w szpitalu. Ze wstępnych ustaleń wynika, że przyczyną tragedii był wybuch butli z gazem.

Powoli kończy się akcja ratownicza w zawalonej kamienicy przy ul. Tylnej 12. Strażacy przez wiele godzin nie byli pewni ile osób znajdowało się w budynku.

- Jeszcze kończymy odgruzowywanie elementów, które zostały na gruzowisku, żeby dokładnie sprawdzić, czy na pewno nie ma tam żadnych osób. Umacniamy też i stabilizujemy ruchome elementy budynku – tłumaczył Jacek Kleszczowski, komendant śląskiej straży pożarnej.

Jak donosi portal Sosnowiec 998 na miejscu katastrofy budowlanej w dalszym ciągu pracują ratownicy. "Chwilę temu zakończyło się przegrupowanie i ponowny powrót na gruzowisko w celu dalszego ręcznego odgruzowywania terenu" - informuje portal.

Do eksplozji doszło w sobotę ok. godz. 20. Strażacy i policjanci, którzy przyjechali na miejsce, informowali, że w gruzowisku są prawdopodobnie dwie osoby. Z jedną z nich, 72-letnim mężczyzną, od razu udało się nawiązać kontakt.

Przed godz. 22 ratownicy poinformowali, że udało im się go wydobyć spod gruzu z zawalonego budynku. Był przytomny, został przewieziony do szpitala. Policja informowała, że ma oparzenia drugiego i trzeciego stopnia.

Na miejsce pracowało blisko 70 strażaków, wśród nich ratownicy z psami, którzy poszukiwali jego żony.

Według policji, w całym budynku mieszka kilkanaście osób, ale zawaliła się tylko część zamieszkiwana przez starsze małżeństwo.

– Większość lokatorów udała się do rodzin, a pozostałym kilku osobom opiekę zapewniły władze miejskie - powiedział Mariusz Łabędzki z sosnowieckiej policji.

Przed pierwszą w nocy policjanci i strażacy przekazali, że ratownicy dotarli do poszukiwanej kobiety. Nie udało się jej uratować.

Na miejsce tragedii w nocy przyjechał wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, który zapowiedział, że poszkodowani otrzymają potrzebną pomoc. Władze Sosnowca wszystkim osobom ewakuowanym zapewniły noclegi, a dla poszkodowanej rodziny lokal zastępczy.

Na miejscu katastrofy jest też inspektor nadzoru budowlanego, a specjalna komisja ma ocenić stan pozostałej części kamienicy oraz pobliskich budynków. Od decyzji inspektora nadzoru budowlanego zależeć będzie czy i kiedy lokatorzy będą mogli wrócić do swoich mieszkań.

Według wstępnych ustaleń policji przyczyną zawalenia budynku był wybuch gazu z butli. Jak podaje fakt24.pl to starszy mężczyzna mógł chcieć wysadzić kamienicę.

Portal powołuje się na sąsiadów małżeństwa. Według nich wybuch nie był przypadkowym zdarzeniem, ale celowym działaniem starszego mężczyzny.

– Często odgrażał się żonie, która schorowana leżała w łóżku, była jego drugą żoną. Pobrali się parę lat temu, ale ich życie nie było sielanką z powodu porywczego charakteru pana mężczyzny – relacjonowali sąsiedzi.

Rzecznik sosnowieckiej policji powiedział, że zbyt wcześnie na ustalanie przyczyn, bo nie przesłuchano jeszcze świadków zdarzenia ani poszkodowanego.

- Będziemy wyjaśniać wszystkie wątki, ale podstawą będzie opinia biegłego z zakresu pożarnictwa – tłumaczył rzecznik w rozmowie z fakt24.pl.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL