Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Katastrofy

Pożar Grenfell Tower: Rzšd był ostrzegany o złych przepisach przeciwpożarowych?

AFP
Czterej członkowie rzšdu byli ostrzegani, że przepisy przeciwpożarowe w Wielkiej Brytanii nie zapewniajš mieszkańcom wieżowców bezpieczeństwa - informuje BBC, które dotarło do listów w tej sprawie.

Co najmniej 79 jest martwych bšdŸ dotšd nie zostało odnalezionych po pożarze w londyńskim wieżowcu Grenfell Tower w zeszłym tygodniu.

BBC ujawnia, że brytyjski rzšd był ostrzegany o nieskutecznoœci obowišzujšcych przepisów przeciwpożarowych. W czterech listach eksperci od bezpieczeństwa wskazywali, że osoby mieszkajšce w budynkach, takich jak Grenfell Tower sš "zagrożone".

Departament, który otrzymał listy, poinformował, że prace nad zmianš regulacji dot. bezpieczeństwa były już w toku. Rozpoczęły się po pożarze Lakanal House w południowym Londynie 2009. Wskazano wówczas szereg zaleceń w sprawie zmian w przepisach. Zostało to zignorowane - donosi BBC. Rzšd obiecał przeglšd przepisów przeciwpożarowych w 2013 roku, ale do tej pory do niego nie doszło.

Stacja informuje również, że otrzymała listy wysłane przez ponadpartyjnš grupę parlamentarnš ds. bezpieczeństwa przeciwpożarowego i ratownictwa. W listach znajdujš się ostrzeżenia, że "nie można pozwolić sobie na czekanie na kolejnš tragedię".

Ronnie King, były szef straży pożarnej, który uczestniczy w pracach grupy, powiedział, że rzšd zignorował powtarzajšce się ostrzeżenia o bezpieczeństwie w wieżowcach. - Spędziliœmy cztery lata mówišc "Posłuchajcie, mamy dokumenty, zapoznaliœmy was z nimi, opinia publiczna ma w tej kwestii wyraŸne zdanie, powinniœcie coœ z tym zrobić" - cytuje Kinga BBC.

"Jak mówiš szacunki, w Wielkiej Brytanii jest jeszcze 4 tysišce starszych wieżowców, bez automatycznej ochrony przeciwpożarowej w postaci zraszaczy. Czy naprawdę możemy sobie pozwolić na kolejnš tragedię, zanim zlikwidujemy tę słaboœć?" - pisała wspomniana grupa parlamentarna w 2014 roku. Według danych, kršżšcych w brytyjskich mediach, w samym Londynie jest około 50-100 budynków, które z zewnštrz obłożone sš tš samš, prawdopodobnie łatwopalnš okładzinš, co Grenfell Tower.

Listy ws. przepisów były wysyłane przed remontem Grenfell Tower, który rozpoczšł się w lutym 2015 roku, a zakończył 17 miesięcy póŸniej.

ródło: rp.pl/ BBC

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL