Zlecenie z przedsiębiorcą bez stawki minimalnej wynagrodzenia

Gwarantowanej stawki godzinowej nie trzeba będzie zapewniać osobie wykonującej zlecenie w ramach działalności, która zatrudnia pracowników lub zawiera umowy ze zleceniobiorcami.

Publikacja: 29.11.2016 05:30

Zlecenie z przedsiębiorcą bez stawki minimalnej wynagrodzenia

Foto: Adobe Stock

Marek Rotkiewicz, właściciel firmy Pomoc Prawna Biuro Prawno-Kadrowe odpowiada na pytania dotyczące stosowania od stycznia 2017 r. nowych przepisów o minimalnej stawce wynagrodzenia ze zlecenia

Kogo dotyczy

Zawieramy roczne zlecenia z przedsiębiorcą, który osobiście realizuje umowy, ale w swojej firmie zatrudnia też – właściwie w sposób stały – kilku zleceniobiorców. Czy w tym przypadku musimy prowadzić dokumentację czasu przepracowanego przez tę osobę?

Nie. Umowa nie jest objęta wymogiem stosowania regulacji o minimalnej stawce. Nowe przepisy ustawy o minimalnym wynagrodzeniu będą dotyczyły konieczności stosowania minimalnej stawki godzinowej oraz m.in. potwierdzania przepracowanych godzin umowy zlecenia zawieranych z osobami fizycznymi:

- wykonującymi działalność gospodarczą zarejestrowaną w Polsce albo w państwie niebędącym państwem członkowskim UE lub państwem Europejskiego Obszaru Gospodarczego, niezatrudniającymi pracowników lub niezawierającymi umów ze zleceniobiorcami albo

- niewykonującymi działalności gospodarczej,

– które przyjmują zlecenie lub świadczą usługi na podstawie umów, o których mowa w art. 734 i art. 750 kodeksu cywilnego, na rzecz przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 584 ze zm.) albo na rzecz innej jednostki organizacyjnej w ramach działalności prowadzonej przez te podmioty.

Skoro wskazana osoba zatrudnia w swojej działalności gospodarczej zleceniobiorców, to nie podlega pod te regulacje. Te umowy nie muszą być bowiem powiązane z wykonywaniem umowy ocenianej w zakresie obowiązku stosowania przepisów o stawce minimalnej. Ważne, aby były zawierane w ramach prowadzonej działalności i przedsiębiorca nie wykonywał całkowicie osobiście swojej działalności gospodarczej.

Bezpieczniej z oświadczeniem

W styczniu 2017 r. będziemy podpisywać umowę z przedsiębiorcą będącym osobą fizyczną. W jaki sposób możemy sprawdzić, czy zatrudnia pracowników lub zleceniobiorców?

Właściwie jedynym rozwiązaniem jest pobranie oświadczenia od tej osoby. Dobrze, aby zawrzeć je w samej umowie z jednoczesnym zobowiązaniem do niezwłocznego poinformowania o jakichkolwiek zmianach w tym zakresie (np. o zaprzestaniu zatrudniania zleceniobiorców).

W ten sposób czytelnik dołoży należytej staranności w ustaleniu statusu przedsiębiorcy (co do podlegania lub nie pod przepisy o minimalnej stawce godzinowej).

Angażuje innych

Przedsiębiorca, z którym zawieramy zlecenie, ma zleceniobiorców, z którymi umowy kończą się w lutym 2017 r. Z tym przedsiębiorcą zawieramy umowę na styczeń – grudzień 2017 r. Czy od marca, gdy nie będzie on już zatrudniał zleceniobiorców ani pracowników, musimy zacząć stosować wobec niego przepisy o stawce minimalnej?

Tak. Wyłączenie spod przepisów przedsiębiorców, którzy są osobami fizycznymi i zawierają umowy ze zleceniobiorcami, należy odnosić jedynie do okresu, w którym te zlecenia funkcjonują. Nie można przyjąć, że dotyczyć to będzie całego roku związania umową, jeśli tylko przez pierwsze dwa miesiące jej realizowania zleceniobiorca czytelnika „ma swoich zleceniobiorców". W tej sytuacji w styczniu i lutym 2017 r. nie trzeba będzie stosować żadnych przepisów o stawce minimalnej, wymagane to będzie dopiero od marca. Dotyczyć to będzie obowiązku ustalania wynagrodzenia w taki sposób, aby wynosiło co najmniej 13 zł za godzinę. Wiązać się to także będzie np. z wymogiem potwierdzania liczby godzin wykonywania usług oraz wypłacania nie rzadziej niż raz w miesiącu wynagrodzenia wynikającego ze stawki minimalnej.

Dzieło to inna umowa

Przedsiębiorca, z którym regularnie zawieramy zlecenia, nie zatrudnia pracowników ani zleceniobiorców, ale praktycznie przez cały czas ma podpisane z wykonawcami umowy o dzieło. To osoby fizyczne, jest w odniesieniu do nich płatnikiem zaliczki na podatek dochodowy. Czy w tej sytuacji tego przedsiębiorcę obowiązują przepisy o stawce minimalnej?

Tak. Przyjmującym zlecenie lub świadczącym usługi, czyli osobą, do której odnoszą się przepisy o minimalnej stawce godzinowej, jest m.in. osoba fizyczna wykonująca działalność gospodarczą zarejestrowaną w Polsce albo w państwie niebędącym państwem członkowskim UE lub EOG, niezatrudniająca pracowników lub niezawierająca umów ze zleceniobiorcami.

Przy warunku „wyłączającym" ustawa o minimalnym wynagrodzeniu posługuje się określeniem „zleceniobiorcy", które nie występuje w przepisach kodeksu cywilnego (art. 734 k.c. odnoszący się do typowego zlecenia używa nazwy „przyjmujący zlecenie"). Oznacza ono zarówno przyjmujących zlecenie w typowych umowach zlecenia, jak i osoby wykonujące umowy o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy o zleceniu (art. 750 k.c.). W taki też sposób „zleceniobiorca" jest traktowany np. przez ustawę z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy).

Tego pojęcia nie można rozszerzyć na przyjmujących zamówienie w umowach o dzieło. W konsekwencji osoba wskazana w pytaniu od 2017 r. podlegać będzie pod przepisy o minimalnej stawce godzinowej.

Marek Rotkiewicz, właściciel firmy Pomoc Prawna Biuro Prawno-Kadrowe odpowiada na pytania dotyczące stosowania od stycznia 2017 r. nowych przepisów o minimalnej stawce wynagrodzenia ze zlecenia

Kogo dotyczy

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP