Przywrócony do pracy nie nabywa urlopu za czas przerwy w zatrudnieniu

Okresy „doliczane" do stażu pracy po przywróceniu na etat nie są faktycznymi okresami zatrudnienia. Pracownik nie nabywa za nie uprawnień uzależnionych od pozostawania w stosunku pracy, takich jak urlop wypoczynkowy czy premia.

Publikacja: 06.07.2017 06:40

Przywrócony do pracy nie nabywa urlopu za czas przerwy w zatrudnieniu

Foto: Fotolia.com

- Pracownik, którego zwolniliśmy kilka miesięcy temu, wygrał sprawę przywrócenia do pracy. Zgłosił gotowość podjęcia pracy i rozpoczął jej wykonywanie. Czy za czas, który upłynął od rozwiązania umowy do ponownego podjęcia pracy, przysługuje mu urlop wypoczynkowy? – pyta czytelnik.

Nie, za okres przypadający od zakończenia umowy do dnia podjęcia pracy w wyniku przywrócenia pracownik nie nabywa prawa do urlopu wypoczynkowego.

Prawomocny wyrok

Osoba zwolniona z pracy – za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia – może się domagać przywrócenia do pracy lub odszkodowania. Jeżeli sąd uzna, że wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy było niezgodne z prawem lub nieuzasadnione, przychyli się do jej roszczeń.

Sąd Najwyższy w uchwale 7 sędziów z 28 maja 1976 r. mającej moc zasady prawnej (V PZP 12/75, OSNC z 1976 r., nr 9, poz. 187) przyjął, że na skutek orzeczenia o przywróceniu do pracy stosunek pracy zostaje reaktywowany z mocy samego orzeczenia. Oczywiście taki skutek wywiera dopiero orzeczenie prawomocne. Oznacza to, że dana osoba znowu staje się pracownikiem i stosunek pracy między stronami zostaje reaktywowany bez potrzeby zawierania nowej umowy o pracę.

Stosunek pracy nie zostaje jednak reaktywowany ze skutkiem w przeszłości, tj. od momentu, gdy umowa o pracę została rozwiązana. Przyjmuje się, że orzeczenie sądu o przywróceniu pracownika do pracy nie działa wstecz, a jedynie wywiera skutki na przyszłość, co oznacza, że stosunek pracy zostaje wznowiony od momentu uprawomocnienia się orzeczenia.

Łatana luka w stażu...

Pojęcie "okres pozostawania bez pracy", o którym mowa w art. 51 § 1 k.p., jest okresem świadczenia pracy, który nie jest okresem zatrudnienia ani okresem uznawanym za taki okres, a jedynie okresem podlegającym wliczeniu do okresu zatrudnienia. W związku z tym pracownik przywrócony do pracy orzeczeniem sądu nie pozostaje w tym okresie w stosunku pracy.

Orzeczenie to doprowadza do powstania stosunku pracy „na przyszłość". Nie unieważnia natomiast bezprawnego oświadczenia pracodawcy z mocą wsteczną, tj. od momentu, w jakim zostało złożone (wyrok Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie z 15 maja 2014 r., III AUa 34/14).

Gdy pracownik zostanie prawomocnie przywrócony do pracy i podejmie swoje obowiązki, do okresu zatrudnienia wlicza mu się okres pozostawania bez pracy, za który przyznano mu wynagrodzenie. Okresu pozostawania bez pracy, za który nie przyznano mu wynagrodzenia, nie uważa się za przerwę w zatrudnieniu pociągającą za sobą utratę uprawnień uzależnionych od nieprzerwanego stażu.

Pracownikowi, któremu przyznano odszkodowanie, do okresu zatrudnienia wlicza się okres pozostawania bez pracy, odpowiadający okresowi, za który przyznano odszkodowanie.

... ale nie w prawach

Przepis art. 51 kodeksu pracy zapobiega utracie uprawnień już nabytych przed bezprawnym rozwiązaniem stosunku pracy. Nie stwarza natomiast podstawy do uzyskania w okresie pozostawania bez pracy nowych uprawnień (por. np. wyrok Sądu Okręgowego w Nowym Sączu z 25 września 2013 r., IV Pa 25/13).

Nie dochodzi zatem do zrównania okresu nieświadczenia pracy z zatrudnieniem. Tym samym pracownik nie nabywa za ten okres – tj. czas pomiędzy rozwiązaniem umowy a przywróceniem do pracy – urlopu wypoczynkowego.

Konsekwentnie wskazuje się na to w orzecznictwie sądowym. I tak w wyroku Sądu Najwyższego z 3 lutego 2016 r. (I PK 27/15):

W przypadku przywrócenia pracownika do pracy i zasądzenia na jego rzecz wynagrodzenia za okres pozostawania bez pracy, do okresu zatrudnienia wlicza mu się okres pozostawania bez pracy, za który zostało mu przyznane wynagrodzenie. Natomiast w razie zasądzenia na rzecz pracownika odszkodowania z tytułu niezgodnego z prawem rozwiązania umowy, do okresu jego zatrudnienia dolicza się okres, za który przyznano odszkodowanie. Te „doliczane" okresy nie są jednak faktycznymi okresami zatrudnienia i pracownik nie nabywa za nie uprawnień uzależnionych od pozostawania w stosunku pracy (np. urlopu wypoczynkowego czy premii).

Podobnie uznały sądy, m.in. SN w wyrokach z 10 marca 2010 r. (II PK 265/09) i z 12 kwietnia 2007 r. (I PK 261/06), czy WSA w Olsztynie w wyroku z 26 sierpnia 2014 r. (II SA/Ol 796/14).

Autor jest prawnikiem

masz pytanie, wyślij e-mail: tygodnikpraca@rp.pl

Odpowiedź MPiPS z 18 grudnia 2008 r. na interpelację poselską nr 6744

(...) Pojęcie ˝okres pozostawania bez pracy˝, o którym mowa w art. 51 § 1 Kodeksu pracy, należy rozumieć jako okres nieświadczenia pracy u pracodawcy, który dokonał wypowiedzenia umowy o pracę z naruszeniem prawa. Należy bowiem zwrócić uwagę, że przepis ten nie nakazuje uznania okresu pozostawania bez pracy, za który przyznano wynagrodzenie, za okres zatrudnienia, ale jedynie za okres podlegający wliczeniu do okresu zatrudnienia (stażu pracy), od którego zależą uprawnienia pracownicze. Okres pozostawania bez pracy może być zaliczony do okresu zatrudnienia jedynie w przypadku, gdy pracownik podejmie zatrudnienie po przywróceniu go do pracy na mocy orzeczenia sądu. Moim zdaniem nie jest zatem możliwe przyjęcie założenia, że pracownik przywrócony do pracy w okresie pozostawania bez pracy nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego, nie pozostaje on bowiem w tym czasie w stosunku pracy. Analogiczne stanowisko wyraził Sąd Najwyższy w wyroku z 14 marca 2004 r. (I PK 144/05, OSNP 2007/5-6/68) (...).

- Pracownik, którego zwolniliśmy kilka miesięcy temu, wygrał sprawę przywrócenia do pracy. Zgłosił gotowość podjęcia pracy i rozpoczął jej wykonywanie. Czy za czas, który upłynął od rozwiązania umowy do ponownego podjęcia pracy, przysługuje mu urlop wypoczynkowy? – pyta czytelnik.

Nie, za okres przypadający od zakończenia umowy do dnia podjęcia pracy w wyniku przywrócenia pracownik nie nabywa prawa do urlopu wypoczynkowego.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konsumenci
Uwaga na truskawki z wirusem i sałatkę z bakterią. Ostrzeżenie GIS
Praca, Emerytury i renty
Wolne w Wielki Piątek - co może, a czego nie może zrobić pracodawca
Sądy i trybunały
Pijana sędzia za kierownicą nie została pouczona. Sąd czeka na odpowiedź SN
Sądy i trybunały
Manowska pozwała Bodnara, Sąd Najwyższy i KSSiP. Żąda dużych pieniędzy
Konsumenci
Bank cofa się w sporze z frankowiczami. Punkt dla Dziubaków