Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kadry

Raport PIP: firmy omijajš prawo pracy – budżet traci miliardy

123RF
Nawet 10 mld zł rocznie traci budżet przez szarš strefę i nadużywanie kontraktów w miejsce etatów.

ZUS w 2015 r. w wyniku kontroli kazał dopłacić firmom ponad 220 mln zł składek. Z kolei Państwowa Inspekcja Pracy szacuje, że 600 tys. osób pracuje na czarno. Tak wynika z dokumentów, do których dotarła „Rzeczpospolita", przygotowanych na zamówienie Rady Ochrony Pracy. Wskazujš one na ogromnš skalę nadużyć, która odbija się na przychodach budżetowych. Aby temu zapobiec, rzšd chce utworzyć centralnš ewidencję umów.

Raporty przygotowane przez Inspekcję Pracy, ZUS, NIK czy GUS zostanš po raz pierwszy zaprezentowane w Sejmie we wtorek na posiedzeniu Rady.

Cel: outsourcing...

Najczęœciej decyzje ZUS nakazujšce zapłatę składek dotyczyły tzw. outsourcingu pracowniczego – przedsiębiorca, by zaoszczędzić na składkach, przekazuje swoich pracowników do zewnętrznej firmy. Taki zabieg często stosowano w służbie zdrowia. Pielęgniarki i lekarze bez wychodzenia z gabinetów dorabiali po godzinach w zewnętrznych firmach. Bywały też przypadki, gdy przedsiębiorca, by zmniejszyć płacone podatki i składki, przenosił pracowników do zewnętrznej firmy. Nie zmieniali oni miejsca zatrudnienia, ale pogarszały się im warunki pracy.

Inspektorzy Zakładu wykryli także ponad 25 tys. osób, dla których umowa o dzieło była jedynym Ÿródłem utrzymania. Najczęœciej taki zabieg omijania płacenia składek stosowały firmy działajšce w przetwórstwie przemysłowym, handlu i budownictwie.

Z raportów wynika, że rzšd planuje powołać Centralnš Ewidencję Umów Cywilno-Prawnych, co pozwoli służbom państwowym na lepsze planowanie kontroli u nadużywajšcych kontraktów.

– Od dawna mówimy o tym, że trzeba uszczelnić system – komentuje Henryk Nakonieczny z Komisji Krajowej NSZZ „Solidarnoœć". – Inaczej będzie to miało bardzo negatywny wpływ na emerytury młodych osób, które obecnie muszš się godzić na wyzysk.

– Obawiam się, że te raporty to przymiarka do zmiany przepisów i oskładkowania wszystkiego, co się tylko da – ripostuje Witold Polkowski, ekspert Pracodawców RP. – Tymczasem wystarczyłoby przestrzeganie obecnie obowišzujšcych przepisów.

...i szara strefa

Z kolei PIP szacuje, że nawet 600 tys. osób może pracować bez umowy, przez co budżet traci nawet 10 mld zł podatków i składek ZUS rocznie.

– Wykonujšc pracę „na czarno", pracownicy często mogš otrzymać wynagrodzenie wyższe, niż pracujšc legalnie – tłumaczy Jarosław Leœniewski z Głównego Inspektoratu Pracy. – Pracodawcy, oferujšc pracę bez umowy, proponujš bowiem nierzadko wyższe stawki wynagrodzeń za pracę, bo nie płacš od nich składek do ZUS i zaliczek na podatek dochodowy. Perspektywa wyższych zarobków „do ręki" jest dla wielu osób kuszšca, tym bardziej że zatrudnieni nielegalnie nierzadko korzystajš także z zasiłków dla bezrobotnych.

masz pytanie, wyœlij e-mail do autora, m.rzemek@rp.pl

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL