Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kadry

Premia za drugie dziecko i lepsza piecza zastępcza najmłodszych

Fotolia.com
Ministerstwo Rodziny chce, by rodzice szybciej decydowali się na drugie dziecko, i proponuje dodatkowe 3 miesišce urlopu rodzicielskiego. Dodatkowe uprawnienia zyskajš też osoby adoptujšce starsze dzieci.

Dodatkowe 3 miesišce 100 proc. płatnego urlopu będzie przysługiwało jeœli rodzice zdecydujš się na kolejne dziecko przed upływem 24 miesięcy od narodzin poprzedniego. Tacy rodzice będš mogli też liczyć na preferencje podczas rekrutacji do żłobka i przedszkola.

– Wczeœniejsza decyzja o kolejnym dziecku niesie oczywiœcie dla matek pewne trudy. Ma też jednak wiele zalet. Te dzieci łatwiej się razem wychowuje, sš w kontakcie, bawiš się razem. To mniejszy problem ze zwolnieniami lekarskimi - powiedziała minister Rafalska.

Konferencja na której padły te zapowiedzi dotyczyła jednak zmian w pieczy zastępczej. Ich celem jest lepsza praca z rodzinš, rozwój rodzinnej pieczy zastępczej, mniejsza liczba zagranicznych adopcji i szybsze usamodzielnienie się wychowanków. Zgodnie z danymi resortu przebywa w niej dziœ 76 proc. dzieci, podczas gdy w pieczy instytucjonalnej – 24 proc.

Resort chce jednak, by również do pieczy zastępczej trafiało dużo mniej dzieci, niż to się dzieje dzisiaj. – Gdy dziecko trafi do pieczy zastępczej, automatycznie rodzinie zostanie przydzielony asystent rodziny, który przez intensywnš pracę z rodzinš ma doprowadzić do jak najszybszego powrotu dziecka – zapowiedziała minister Rafalska. I dodała, że resort planuje stworzyć rejestr centralny miejsc w pieczy zastępczej, dzięki któremu sšd rodzinny będzie miał informację o wolnych miejscach na terenie całej Polski. Dziœ sšd ma wglšd tylko w dane z powiatu.

– Przedmiotem naszej największej troski sš dzieci poniżej siódmego roku życia – mówiła minister rodziny.

Zaproponowana została także nowelizacja Kodeksu pracy która daje rodzicowi adopcyjnemu prawo do urlopu na warunkach macierzyńskiego przysposabia dziecko do 7 roku życia. Ministerstwo proponuje przyznanie tego uprawnienia (do 5 lub 10 tygodni urlopu) osobom przysposabiajšcym starsze niż 7 letnie dzieci.

etap legislacyjny: konsultacje międzyresortowe

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL