Strumień kapitału z zagranicy mógłby być jeszcze większy

aktualizacja: 16.05.2017, 09:37
Foto: Fotolia

Jeśli politycy nic nie zepsują, napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski rzeczywiście może być spory. Co nie zmienia faktu, że inne kraje regionu przyciągają relatywnie więcej kapitału.

Tak ekonomiści komentują raport fDi Intelligence, pionu analitycznego „Financial Timesa", który „Rzeczpospolita", jako jedyny partner tej publikacji w Polsce, przedstawiła w poniedziałek. Z raportu wynika, że zagraniczne firmy ogłosiły projekty inwestycyjne w naszym kraju o wartości 9,9 mld euro, czyli aż o 74 proc. więcej niż w 2015 r., choć w całej Europie nastąpił spadek o ok. 13 proc.

Kwota 9,9 mld zł daje nam 5. miejsce w Europie (za Wielką Brytanią, Francją, Rosją i Niemcami). Takie wyniki wskazują, że zeszłoroczne zawirowania na polskiej scenie politycznej i pewna niechęć do kapitału zagranicznego wyrażana przez część polityków PiS nie odbiły się negatywnie na naszej atrakcyjności inwestycyjnej. – Najwyraźniej jesteśmy na zewnątrz postrzegani jako stabilny członek Unii Europejskiej – mówi Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Rzeczpospolitej"

Zamów subskrypcję TANIEJ O VAT
i czytaj bez ograniczeń!

Kup teraz
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE