Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Strumień kapitału z zagranicy mógłby być jeszcze większy

Fotolia
Jeœli politycy nic nie zepsujš, napływ bezpoœrednich inwestycji zagranicznych do Polski rzeczywiœcie może być spory. Co nie zmienia faktu, że inne kraje regionu przycišgajš relatywnie więcej kapitału.

Tak ekonomiœci komentujš raport fDi Intelligence, pionu analitycznego „Financial Timesa", który „Rzeczpospolita", jako jedyny partner tej publikacji w Polsce, przedstawiła w poniedziałek. Z raportu wynika, że zagraniczne firmy ogłosiły projekty inwestycyjne w naszym kraju o wartoœci 9,9 mld euro, czyli aż o 74 proc. więcej niż w 2015 r., choć w całej Europie nastšpił spadek o ok. 13 proc.

Kwota 9,9 mld zł daje nam 5. miejsce w Europie (za Wielkš Brytaniš, Francjš, Rosjš i Niemcami). Takie wyniki wskazujš, że zeszłoroczne zawirowania na polskiej scenie politycznej i pewna niechęć do kapitału zagranicznego wyrażana przez częœć polityków PiS nie odbiły się negatywnie na naszej atrakcyjnoœci inwestycyjnej. – NajwyraŸniej jesteœmy na zewnštrz postrzegani jako stabilny członek Unii Europejskiej – mówi Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC.

Eksperci fDi prognozujš, że także rok 2017 może być pod względem bezpoœrednich inwestycji zagranic...

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL