- Nasilające się w Polsce zjawisko rynku pracownika nie jest barierą dla inwestorów. Już wiadomo, że ten rok będzie rekordowy – podkreślała Agata Mężyńska, ekspert Departamentu Rozwoju Gospodarczego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) podczas poniedziałkowej konferencji i prezentacji badania Planów Pracodawców agencji zatrudnienia Randstad.

Do połowy listopada 2017 r. PAIH pozyskała projekty za ok. dwa miliardy euro, co przełoży się na 15,5 tys. nowych miejsc pracy. Nie będzie ich więc tak dużo, jak na początku tej dekady, ale jak zaznacza ekspertka PAIH, do Polski nie trafiają już masowo tanie stanowiska pracy, a są przenoszone te bardziej kapitałochłonne. Widać to np. po wartości nakładów w sektorze motoryzacji. Powstaną tam 4 tys. z 15,5 tys. nowych miejsc pracy. Ponad dwukrotnie więcej nowych stanowisk pojawi się w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu (centra SSC/BPO i IT).

To ten sektor - jak wynika z badania Randstad - będzie teraz liderem pod względem aktywności rekrutacyjnej i wiceliderem pod względem aktywności płacowej. O ile łączny odsetek firm planujących wzrost zatrudnienia w najbliższych sześciu miesiącach wynosi 31 proc. (o 9 pkt proc. mniej niż w poprzedniej, letniej edycji ankiety), to w centrach SSC/BPO i IT takie plany ma 42 proc. firm. Podobnie jest z podwyżkami - tu także nowoczesne usługi dla biznesu są w ścisłej czołówce 45 proc. ankietowanych firm z tego sektora zamierza w najbliższych 6 miesiącach podwyższać płace (więcej takich planów jest tylko w przemyśle-48 proc.), podczas gdy wśród wszystkich badanych firm takie plany ma 43 proc. (średnią obniżają finanse z ledwie 18 proc. odsetkiem planów podwyżkowych).