Wrocław: w lipcu Światowe Igrzyska Sportów Nieolimpijskich

Za dziesięć dni we Wrocławiu początek imprezy, jakiej u nas jeszcze nie było. Światowe Igrzyska Sportów Nieolimpijskich to okazja do poznania nowych dyscyplin. Polska promuje m.in. żużel, nasz towar eksportowy.

Aktualizacja: 10.07.2017 20:43 Publikacja: 09.07.2017 19:19

Stadion Olimpijski – tutaj o medale walczyć będą żużlowcy i drużyny futbolu amerykańskiego.

Stadion Olimpijski – tutaj o medale walczyć będą żużlowcy i drużyny futbolu amerykańskiego.

Foto: materiały prasowe

Korespondencja z Wrocławia

Jak w kilka sekund wspiąć się na 15-metrową ścianę? Gdzie lądują latające dyski? Co to jest rock'n'roll akrobatyczny? Na czym polega różnica między fistballem a korfballem? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w internecie, ale lepiej przekonać się na własne oczy.

To będzie największe w tym roku sportowe wydarzenie w Polsce. Na 26 obiektach o medale w 31 dyscyplinach walczyć będzie 3,5 tys. zawodników (w tym prawie 300 z Polski) ze 112 krajów (to rekord imprezy). W większości zostaną zakwaterowani w akademikach Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Ekonomicznego. Nad ich bezpieczeństwem będzie czuwać 500–700 osób, a o czystość rywalizacji zadbają kontrole antydopingowe.

Wrocław odwiedzić ma 40–50 tys. zagranicznych kibiców, najwięcej z Niemiec. Akredytowano 670 dziennikarzy, w tym 400 z zagranicy. W Polsce imprezę transmitować będą kanały Polsatu, ale prawa sprzedano w sumie do kilkudziesięciu krajów, nawet do Chin. Zawody będzie można też obejrzeć online – na The World Games Channel oraz po raz pierwszy w telewizji MKOl. Nie ma wątpliwości, że będzie to świetna reklama Dolnego Śląska (konkurencje zostaną rozegrane także w Świdnicy, Trzebnicy, Jelcz-Laskowicach i na lotnisku w Szymanowie).

Szybkość, hałas i kurz

Warto przyjechać już 20 lipca. Tego dnia na wybudowanym na Euro 2012 Stadionie Wrocław odbędzie się ceremonia otwarcia. – Inspiracją były dla nas igrzyska olimpijskie w Londynie. Przygotowaliśmy oprawę pokazującą, czym jest TWG i przedstawiającą Wrocław. Nie chcemy zanudzić naszych gości z zagranicy – mówi Małgorzata Lubelska z agencji Walk Events, producent techniczny widowiska.

Reżyserem półtoragodzinnej uroczystości (transmisja o godz. 19 w otwartym Polsacie) jest Krzysztof Materna. Na trzech scenach (jedna na płycie boiska, druga na trybunie, trzecia podwieszona pod dachem) wystąpią Kamil Bednarek, Igor Herbut, Dawid Kwiatkowski, BeMy i Natalia Sikora. Oprócz własnych utworów zaprezentują światowe hity. Towarzyszyć im będzie 400 tancerzy. Oficjalną piosenkę igrzysk wykona Kasia Stankiewicz z zespołem Varius Manx. Zagra orkiestra symfoniczna pod batutą Jimka (Radzimir Dębski), jedną z gwiazd będzie Steve Nash, mistrz świata didżejów. – Montaż konstrukcji ruszył w środę. By nie zniszczyć murawy, nie używamy w ogóle ciężkiego sprzętu – dodaje Małgorzata Lubelska.

Na pięknym stadionie, który pięć lat temu był świadkiem klęski polskiej reprezentacji na Euro 2012, a dziś jest domem piłkarzy Śląska Wrocław, odbędzie się tylko ceremonia otwarcia. Jedną z najważniejszych aren TWG będzie natomiast zmodernizowany Stadion Olimpijski. To obiekt o bardzo bogatej historii. Powstał w dwudziestoleciu międzywojennym według projektu niemieckiego architekta Richarda Konwiarza, dziś służy przede wszystkim żużlowcom Betard Sparty i drużynie futbolu amerykańskiego – Panthers. I właśnie w tych dyscyplinach będzie się tu toczyć walka o medale. Nie ma ich w programie igrzysk, ale każdy gospodarz może wybrać do pięciu sportów, które przyciągają widzów i są wizytówką miasta (Wrocław zgłosił jeszcze kick-boxing i wioślarstwo halowe, które nie będą się liczyły do klasyfikacji medalowej).

– Cały stadion jest wykończony cegłą, każda była odnawiana ręcznie przez konserwatorów zabytków – opowiada Marcin Janiszewki, rzecznik Młodzieżowego Centrum Sportu we Wrocławiu. – Na trybunie pod zegarem wymieniono krzesełka i wyremontowano dach, druga z trybun została zbudowana od podstaw wewnątrz starych murów. Pojawiło się zadaszenie, nagłośnienie, dodatkowe oświetlenie i sektory dla osób niepełnosprawnych, zyskaliśmy też miejsce na wiele pomieszczeń, takich jak np. sala konferencyjna.

Maciej Janowski, który w sobotę z kolegami z reprezentacji żużlowej zdobył w Lesznie drużynowe mistrzostwo świata, nie kryje radości, że będzie mógł się zaprezentować przed własną publicznością. – To dla mnie wielka sprawa. Wrocław jest moim rodzinnym miastem i zrobię wszystko, żeby sprawić kibicom satysfakcję. Ale trzeba pamiętać, że będziemy rywalizować w parach, a tu stawka jest bardziej wyrównana. Przyjadą Duńczycy, Szwedzi, Australijczycy, Rosjanie. To nowa impreza w naszym kalendarzu, ale wydaje mi się, że istotna dla każdego zawodnika – przekonuje żużlowiec Betard Sparty.

Turniej zostanie rozegrany 29 lipca, w przedostatnim dniu TWG. Wymieniona nawierzchnia i położenie trybun gwarantują emocje. – Kibice siedzą bardzo blisko, a my na prostej osiągamy prędkość 110 km/h. Dla tych, którzy lubią szybkość, hałas i kurz, będzie to nie lada wydarzenie – zapewnia Janowski, dla którego to prawdopodobnie jedyna szansa na medal igrzysk. – Może gdyby była za to emerytura, stresowałbym się jeszcze bardziej – żartuje.

Pływaczka Alicja Tchórz, uczestniczka igrzysk w Londynie i Rio, postanowiła spróbować swoich sił w dwóch konkurencjach: 200 m z przeszkodami i 100 m z ratowaniem manekina w płetwach. Areną zmagań pływaków będzie oddany do użytku w marcu basen przy hali Orbita (pierwszy we Wrocławiu o wymiarach olimpijskich i z ruchomym dnem; na drugim, zewnętrznym, będzie się toczyć rywalizacja w kajak polo).

– Mam papiery ratownika, ale na szczęście nie musiałam nigdy sprawdzać swoich umiejętności – przyznaje zawodniczka Juvenii Wrocław. – Najtrudniejsze było pokonanie bariery psychicznej: wyłowienie tego manekina i dopłynięcie z nim do mety. Wydawało mi się, że to dla mnie za dużo. Płynę w płetwach, to duże ułatwienie, bo taki manekin waży około 70 kg. Liczy się odpowiedni chwyt i szybki obrót. Czy dobry pływak będzie dobrym ratownikiem? Gdyby Michael Phelps chciał tu wystartować, pewnie dałby sobie radę. Ale faktycznie trzeba się sporo nauczyć.

Phelpsa we Wrocławiu nie zobaczymy, ale na drugim z obiektów powstałych z myślą o TWG, położonym w parku Tysiąclecia torze wrotkarskim, wystartują mistrz olimpijski z Soczi w łyżwiarstwie szybkim Michel Mulder i jego brat bliźniak Ronald (brąz na IO w Rosji). Po imprezie będą mogli z toru korzystać mieszkańcy i turyści.

– To jeden z najnowocześniejszych obiektów w tej części Europy. Składa się z dwóch torów: 200-metrowego do jazdy szybkiej i 580-metrowego do jazdy ulicznej. Na czas igrzysk wybudujemy dwie trybuny: na 600 oraz 400 miejsc – podkreśla Mieszko Mikita, menedżer obiektu.

Usain Bolt na ścianie

Pierwsze The World Games odbyły się w 1981 roku w Santa Clara (USA), od tego czasu organizowane są co cztery lata, zawsze w roku następującym po letnich igrzyskach olimpijskich. Uczestników gościły już Londyn, Karlsruhe, Haga, Lahti, Akita (Japonia), Duisburg, Kaohsiung (Tajwan), a ostatnio Cali.

Z Kolumbii Polacy przywieźli sześć medali, w tym aż cztery w jujitsu (złoty – Anna Polok, srebrne – Martyna Bierońska, Emilia Maćkowiak, Tomasz Szewczak). Złoto w trójboju siłowym dołożył Jarosław Olech, a brąz w pokazowym maratonie kajakowym C1 – Bartosz Dubiak.

43-letni Olech to prawdziwa gwiazda swojej dyscypliny. W ubiegłym roku zdobył 15. tytuł mistrza świata z rzędu. Nic dziwnego, że obok żużlowców czy nazywanego Usainem Boltem wspinaczki Marcina Dzieńskiego jest głównym polskim kandydatem do zwycięstwa.

Przygotowano dwa zestawy medali. Większe (o średnicy 8 cm) przeznaczone dla dyscyplin będących w programie TWG, mniejsze (6 cm) – dla sportów na zaproszenie. Na ich awersie widnieje logo igrzysk, rewers zaprojektował prof. Mateusz Dworski, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W środkowej części kompozycji znajduje się kula ziemska, a w niej umieszczono ratusz. Wokół rozmieszczone są postaci sportowców w ruchu.

O to, by polscy uczestnicy The World Games poczuli się tak samo jak ich koledzy z reprezentacji olimpijskiej, zadbała firma 4F, wyposażając ich w stroje w barwach narodowych z orzełkiem na piersi. Kibicować im będzie m.in. Renata Mauer-Różańska, dwukrotna mistrzyni olimpijska w strzelectwie. – Chciałabym zobaczyć wszystkie zawody, ale wiem, że to niemożliwe. Będę musiała dokonać selekcji. Nastawiam się przede wszystkim na sporty precyzyjne, bo są bliskie memu sercu – mówi ambasadorka imprezy. I zaprasza do Wrocławia. ©?

Patronat honorowy nad imprezą objął prezydent Andrzej Duda.

DYSCYPLINY THE WORLD GAMES 2017

- ARTYSTYCZNE I TANECZNE

Sporty gimnastyczne (aerobik sportowy, akrobatyka sportowa, gimnastyka artystyczna, skoki na trampolinie i tumbling)

Taniec sportowy (latynoamerykański, standardowy, rock'n'roll akrobatyczny, salsa)

- NOWE TRENDY

Bieg na orientację (sprint, średni dystans, sztafeta sprinterska)

Latające dyski – ultimate frisbee (drużyny mieszane)

Narty wodne i wakeboard (kobiety, mężczyźni)

Pływanie w płetwach (kobiety, mężczyźni)

Sportowe ratownictwo wodne (kobiety, mężczyźni)

Sporty lotnicze (akrobacje szybowcowe, spadochroniarstwo, motoparalotnie)

Sporty wrotkarskie (jazda szybka, jazda figurowa, hokej na rolkach)

Wspinaczka sportowa (na czas, prowadzenie, bouldering)

- SPORTY PRECYZYJNE

Bule (lyońskie, petanka, raffa)

Kręgle/bowling (kobiety, mężczyźni)

Sporty bilardowe (karambol 3-bandowy, pool 9-bilardowy, snooker 15 czerwonych)

Łucznictwo (polowe, torowe)

- SPORTY SIŁOWE

Przeciąganie liny (mężczyźni na wolnym powietrzu, kobiety w hali)

Trójbój siłowy (kobiety, mężczyźni)

- SPORTY Z PIŁKAMI

Fistball (drużyny męskie)

Kajak polo (drużyny żeńskie i męskie)

Korfball (drużyny mieszane)

Lacrosse (kobiety)

Plażowa piłka ręczna (kobiety, mężczyźni)

Squash (kobiety, mężczyźni)

Unihokej (mężczyźni)

- SZTUKI WALKI

Ju-jitsu (kobiety, mężczyźni)

Karate (kobiety, mężczyźni)

Muaythai (kobiety, mężczyźni)

Sumo (kobiety, mężczyźni)

- SPORTY NA ZAPROSZENIE

Futbol amerykański (drużyny męskie)

Kickboxing (kobiety, mężczyźni)

Wioślarstwo halowe (kobiety, mężczyźni)

Żużel (wyścig par)

Korespondencja z Wrocławia

Jak w kilka sekund wspiąć się na 15-metrową ścianę? Gdzie lądują latające dyski? Co to jest rock'n'roll akrobatyczny? Na czym polega różnica między fistballem a korfballem? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w internecie, ale lepiej przekonać się na własne oczy.

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Inne sporty
Rosjanie i Białorusini na igrzyskach w Paryżu. Jak umiera olimpijski ruch oporu
Inne sporty
Rusza Grand Prix na żużlu. Bartosz Zmarzlik w pogoni za piątym złotem
Inne sporty
Polacy zaczynają mistrzostwa świata w cheerleadingu. Nadzieje są duże
Inne sporty
Bratobójcza walka o igrzyska. Polacy zaczęli wyścig do Paryża
kolarstwo
Katarzyna Niewiadoma wygrywa Strzałę Walońską. Polki znaczą coraz więcej