Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Inne sporty

Wielicki: Rozstrzygnięcie do poczštku marca

Fotorzepa, Jakub Ostałowski
- Kierownik polskiej wyprawy na K2 Krzysztof Wielicki mówi "Rzeczpospolitej" o zmianie trasy i ewentualnym ataku szczytowym -

Rzeczpospolita: Musieliœcie przenieœć wyprawę z Drogi Basków na drogę przez Żebro Abruzzów i zaczynać pracę od poczštku. Co już udało się zrobić?

Krzysztof Wielicki: Mamy liny poręczowe do wysokoœci 6300 m. W tamtym obozie sš Adam Bielecki i Denis Urubko, którzy będš się wspinać w kierunku tzw. Czarnej Piramidy. Z obozu pierwszego wyszły następne cztery osoby, by uzupełnić liny poręczowe do wysokoœci 6600–6700 m, gdzie powinien stanšć obóz drugi.

Czemu wybraliœcie tę drogę?

Kiedy zdecydowałem o zaniechaniu wejœcia Drogš Basków, to wybraliœmy Żebro Abruzzów, bo zespół zna ten szlak, chyba tylko Maciej Bedrejczuk nie wspinał się tš drogš. Reszta już tu była, chociaż w porze letniej. Ten czynnik przeważył, ale pojawiały się inne pomysły. Denis Urubko optował za wchodzeniem wschodniš œcianš, której kiedyœ próbował Wojciech Kurtyka, ale to jest droga mało znana, a wchodzenie w połowie wyprawy na drogę zagadkę, w dodatku oddalonš od bazy o kilka godzin, to większe ryzyko porażki. Zespół uznał, że przenoszenie się w tamto miejsce nie ma sensu, więc Denis się z tym pogodził.

W 2002 roku Urubko wchodził na K2 od strony chińskiej i doszedł doœć wysoko...

On wchodził wtedy drogš od północy, tzw. Drogš Japońskš. Teraz planował pójœć jeszcze bardziej na lewo, żeby z chińskiej strony przeskoczyć na pakistańskš i kończyć trawersem. To byłoby bardzo trudne podejœcie. Nie znalazł chętnych na takš drogę.

Głosowaliœcie przed wybraniem Żebra Abruzzów czy decydował pan samodzielnie?

Głosowanie nie było potrzebne. Wszyscy uznaliœmy, że na przenoszenie się na wschodniš stronę góry jest już za póŸno. Nie można pod koniec wyprawy ruszać zupełnie nowš drogš. Żebro Abruzzów było naturalnym wyborem.

Jesteœcie zadowoleni z tempa wykonywanej pracy?

Tempo teraz nie jest najgorsze. Na Drodze Basków posuwaliœmy się wolniej, bo przez spadajšce kamienie cišgle groziło nam niebezpieczeństwo. Teraz w kilka dni wykonaliœmy to, co poprzednio zajęło nam miesišc.

Wybraliœcie Drogę Basków, bo miała dawać największe szanse na zdobycie szczytu. Spadajšce kamienie były dla was zaskoczeniem?

Jest tam stosunkowo mało œniegu, który normalnie przytrzymywał kamienie. Teraz leżš luŸno i sš łatwo stršcane przez wiatr. Może się zdarzyć nawet tak, że zespół idšcy z przodu niechcšcy spowoduje spadanie kamieni. Jeœli po miesišcu wspinania nie było nikogo, kto by nie dostał kamieniem, to decyzja mogła być tylko jedna. Mieliœmy już rozwalony kask, rozbite czoło i nos oraz złamanš rękę. Powiedziałem, że nie wezmę takiego ryzyka na siebie.

Jarosław Botor opuœcił wyprawę z powodów rodzinnych. Rafał Fronia też wrócił do kraju. Adam Bielecki jest po poważnej kontuzji. Jak to wpływa na podział zadań?

Adamowi już zdjęliœmy szwy i włšczył się do akcji, ale to prawda, że zespół jest osłabiony. Nie załamujemy ršk, choć dajemy sobie sprawę z upływu czasu, obserwujemy prognozy. Założenie obozu na dużej wysokoœci zajmuje dwa, trzy dni. Do kiedy dajemy sobie czas? Pozwolenie mamy do 20 marca, ale chcielibyœmy zakończyć działania trochę wczeœniej. Jeœli prognozy pogody nie pozwolš na wspinanie się przez dziesięć dni, to nie będzie sensu tutaj siedzieć. Wszystko powinno się rozstrzygnšć do poczštku marca.

Po wyjeŸdzie Jarosława Botora nie macie ratownika medycznego. Jak radziliœcie sobie z opatrywaniem kolegów?

Każdy przechodził szkolenia z ratownictwa medycznego, ale ze względów bezpieczeństwa Polski Zwišzek Alpinizmu wysłał do nas lekarza Przemysława Gułę, który w bazie będzie za kilka dni. Przy opatrywaniu Bieleckiego bardzo dobrze spisał się Piotr Tomala, który zachował zimnš krew. Mamy odpowiednie wyposażenie i każdy, gdyby musiał, to zszyłby ranę, ale jakoœ nikt się nie wyrywał. Piotrek poradził sobie œwietnie, w ocenie lekarza szwy wyszły mu bardzo dobrze. Po kilku dniach zdjšł je Adamowi.

Jesteœcie już długo ze sobš. Jak walczycie z monotoniš?

Życie w bazie to głównie wyczekiwanie i sprawdzanie prognoz pogody, obserwowanie, jak mocno wieje. Dostajemy prognozy z różnych firm, mamy dokładne dane na szeœć dni do przodu, ale oprócz tego analizy ruchów powietrza arktycznego, na których budowane sš symulacje pogody na trochę dłuższe okresy. Najbardziej wiarygodne sš, niestety, prognozy na dwa, trzy dni. Czemu niestety? Bo zazwyczaj pokazujš, że pogoda będzie niesprzyjajšca. Kiedy nie można wyjœć w góry, to w wolnych chwilach gramy w karty, w szachy, czytamy ksišżki, rozmawiamy. Ktoœ, kto jeŸdzi na wyprawy zimowe, jest przystosowany do przeżycia dwóch miesięcy w górach. W sezonie letnim jest łatwiej, bo zaœwieci słoneczko, można się nawet położyć. Teraz człowiek chce wyjœć na zewnštrz, a tu namiot zasypany. Do tego trzeba mieć przystosowanš psychikę. Wyobrażam sobie, że wielu ludzi nie chciałoby żyć w takich warunkach, a co dopiero się wspinać.

Straszny mróz, hula wiatr, ale myć się trzeba. Jak radzicie sobie z tym wyzwaniem?

Przy kuchni mamy parawan. Kucharz, człowiek wielu talentów, razem z pomocnikami grzejš wodę. Jest miska, jest frajda, tylko trzeba się ubrać od razu. Ci bez włosów majš łatwiej, bo nie trzeba ich suszyć. Poza tym mamy ten komfort, że jeœli nie chcemy, to się nie myjemy. Jesteœmy w męskim towarzystwie i mamy dużš tolerancję w tym zakresie. Poza tym przy minus 25 stopniach i tylko 13 proc. wilgotnoœci człowiek się zbytnio nie poci. Kwestia mycia się nie jest wtedy aż tak palšca.

Internet i telefon też macie. To sporo ułatwia?

Dysponujemy łšcznoœciš satelitarnš, mamy internet. Oglšdaliœmy nawet olimpijski konkurs skoków i cieszyliœmy się ze złota Kamila Stocha. Mamy łšcznoœć ze œwiatem, ale ja jestem z tego pokolenia, które nie czuje potrzeby cišgłego podpięcia do mediów społecznoœciowych. Nie mam konta na Facebooku i jestem szczęœliwy, ale młodsi koledzy bez tego by nie wytrzymali. Niektórzy mi podpowiadajš: zabierz im te komórki i laptopy, ale co ja mogę? Wisły kijem nie da się zawrócić.

Kto może zostać wytypowany do ataku szczytowego?

To prosta sprawa. Mogš pójœć tylko ci, którzy najwyżej spali i sš przygotowani. Jeœli ktoœ nie spał na 7300 m, to nie ma możliwoœci podjęcia ataku. Nie tylko ja nie wyrażę zgody, ale w zespole sš na tyle rozsšdni ludzie, że nikt się tego nie podejmie. Im więcej ktoœ ma doœwiadczenia, tym jest ostrożniejszy. Czasami zdarza się na wyprawach, że nie ma chętnych do podjęcia ataku szczytowego. Jeœli taki zespół się wytworzy, to samoistnie, a nie przez nominację. Godzinę wyjœcia do ataku na szczyt ustali zespół atakujšcy w zależnoœci od tego, jak daleko będš mieli do szczytu z ostatniego biwaku. Jeœli wyjdzie się za póŸno, to wraca się po nocy, w terenie niezabezpieczonym. W gotowoœci będzie pozostawał zespół, który w razie potrzeby może wyjœć na spotkanie i wspomóc kolegów.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL