Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Historia

Dr Ewald Pollok kontra Polacy. "Były polskie obozy koncentracyjne"

Zdaniem dr. Polloka w Auschwitz po wojnie działał jeden z polskich obozów koncentracyjnych.
shutterstock
Kradniecie i prowadziliœcie obozy – pisze o nas niemiecki historyk.

„Norwegię opanowali polscy złodzieje. Ich specjalnoœciš sš kradzieże łodzi motorowych i silników, których setki znikajš rocznie z bezpiecznych dotšd przystani" – głosi jeden z artykułów w portalu Silesia-Schlesien.com. Jako autorzy występujš dwaj byli dziennikarze „Życia Warszawy". I rzeczywiœcie artykuł ukazał się w tej gazecie, tyle że jedenaœcie lat temu. Na portalu Silesia-Schlesien.com nieco go odœwieżono. „2004" przerobiono na „2014", a „2005" na „2015".

To niejedyny tekst tego typu tekst. „Nikt nie ma skutecznej recepty, jak zwalczyć plagę kradzieży na pograniczu polsko-niemieckim" – brzmi treœć innego artykułu. Tym razem to kopia tekstu z „Rzeczpospolitej" sprzed trzech lat, też z drobnš poprawkš. Dodano jednoznaczny tytuł, że złodziejami sš wyłšcznie Polacy.

Czym jest portal tak chętnie opisujšcy polskie kradzieże? Działa od kilkunastu lat i ukazuje się w formie magazynu internetowego. Czeœć artykułów jest po polsku, inne po niemiecku. Obecnie można przeczytać jego 83. wydanie. Każde notuje ponad 100 tys. wejœć internautów. Głównym redaktorem jest dr Ewald Pollok, mieszkajšcy w Zagłębiu Ruhry historyk uważajšcy się za „niemieckiego Œlšzaka".

Jest on autorem kilkunastu ksišżek o Œlšsku. Głównym tematem jego badań sš „polskie obozy koncentracyjne". Pod tym terminem Pollok rozumie obozy odosobnienia, które po II wojnie œwiatowej komunistyczne władze tworzyły m.in. w Łambinowicach, Œwiętochłowicach i na terenie byłego KL Auschwitz. Jego zdaniem panowały w nich koszmarne warunki.

Teksty na temat „polnischen Konzentrationslagern" znalazły się też w najnowszym wydaniu Silesia-Schlesien. Sš przeważnie po niemiecku. Polski czytelnik może przeczytać artykuły historyczne na inne tematy. Przykładowo: „Hitler szanował Piłsudskiego" i „Mord na członkach delegacji rosyjskiego Czerwonego Krzyża w 1919 r. w Polsce".

Dlaczego w portalu zmieniane sš fakty, np. daty w artykułach prasowych? W rozmowie z „Rzeczpospolitš" dr Pollok twierdzi, że daty w tekœcie o złodziejach w Norwegii ktoœ zmodyfikował bez jego wiedzy. – Ale zastanówmy się, czy to coœ zmienia w relacjach prawdy? – dodaje szybko.

Historyk twierdzi, że stara się „zwracać uwagę na rzeczy istotne i często nieznane", takie jak polskie obozy. Jego zdaniem przymiotnik „koncentracyjny" jest tu całkowicie uzasadniony. – Jak można nazwać „obozem pracy" miejsce w Lesznie, gdzie m.in. zamknięte zostały dzieci? W Łambinowicach „pracowało" i częœciowo zmarło ich ponad osiemset. W Potulicach zorganizowano specjalny oddział dziecięcy – argumentuje.

Były œlšski radny Rajmund Pollak (podobieństwo nazwisk przypadkowe) twierdzi, że Pollok dopuszcza się kłamstwa oœwięcimskiego. – Te obozy nie były polskie, lecz sowieckie. Mordowano w nich nie tylko niewinnych Niemców, lecz też AK-owców, polskich chłopów, którzy nie chcieli się podporzšdkować kolektywizacji, i antykomunistów – wylicza. Jego zdaniem treœci zamieszczane w Internecie przez dr. Ewalda Polloka nie sš pozbawione znaczenia, bo dzięki nim wyrósł na jednego z głównych ideologów Ruchu Autonomii Œlšska.

Rajmund Pollak tę organizację uważa za wywrotowš. Dlatego w 2006 roku zawiadomił prokuraturę w sprawie Ewalda Polloka. Odmówiła wszczęcia œledztwa, a Pollak odwoływał się jeszcze do sšdów. Bezskutecznie. – Sšd orzekł, że nie jestem uprawniony do tego, by wypowiadać się w imieniu wszystkich Polaków – mówi.

Były radny zauważa, że w Sejmie trwajš prace nad nowelizacjš ustawy o IPN, która przewiduje do trzech lat więzienia za użycie sformułowania „polskie obozy œmierci". – Po wejœciu przepisów w życie prokuratura powinna zajšć się sprawš portalu z urzędu – zaznacza.

Dr Pollok przekonuje, że prawa nie łamie, a to polscy historycy przemilczajš pewne wštki. – Chciałbym, aby powoli zaczęto mówić prawdę. Obecnie wmawia się Polakom, że byli bez skazy – mówi.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL