Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Historia

Bunkry w Mamerkach. Odkryją Bursztynową Komnatę? Ostatni odwiert

Wikimedia Commons/CC-BY-SA-3.0
Muzeum w Mamerkach przeprowadzi dziś ostatni odwiert w celu sprawdzenia, czy w podziemnych bunkrach znajduje się ukryte pomieszczenie. Zarządca obiektu liczy, że właśnie tutaj ukryta jest Bursztynowa Komnata lub inne skarby skradzione przez nazistów.

Muzeum w Mamerkach otrzymało od nadleśnictwa i konserwatora zabytków zgodę na przeprowadzenie kolejnego odwiertu. 

Przeprowadzona przez zewnętrzną firmę ekspertyza wykazała, że na terenie byłej Kwatery Głównej Niemieckich Wojsk Lądowych znajduje się anomalia w strukturze betonu. Może to oznaczać, że pod ziemią znajduje się ukryte pomieszczenie. Podobne badanie przeprowadziła inna firma, jednak georadar nie wskazał tej lokalizacji.

Temat wznowienia poszukiwań w Muzeum w Mamerkach został poruszony przez kanadyjską ekipę telewizyjną. Producenci realizują materiał na temat poszukiwań skarbów zrabowanych podczas II wojny światowej. Zdaniem Kanadyjczyków prawdopodobieństwo ukrycia na Mazurach kosztowności jest na tyle wysokie, że warto finansować poszukiwania.

Dzisiejsza próba będzie trzecią i jednocześnie ostatnią. Po dokonaniu odwiertu okaże się, czy pod ziemią znajduje się nieznane dotąd pomieszczenie. Jeśli georadar pokaże, że pod ziemią znajduje się otwarta przestrzeń, do środka zostanie wpuszczona kamera, która jeszcze dziś pokaże, co skrywa odkryte pomieszczenie.

Źródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL