Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Handel

Zwišzki zawodowe grożš Amazonowi w Niemczech

Centrum dystyrybucji Amazona w Koblencji
Bloomberg
Od niemal pięciu lat Amazon i niemieckie zwišzki zawodowe sš w stanie wojny. Zwišzkowcy dšżš do podpisania nowej umowy, a amerykański koncern odmawia negocjacji.

Zwišzek zawodowy Verdi po raz kolejny wzywa swoich członków do strajku w Czarny Pištek - najważniejszy dzień w roku dla amerykańskiego giganta handlu online.

Verdi zapowiedziało rozszerzenie akcji protestacyjnej w okresie œwištecznym oraz przedœwištecznym. - Mamy zaplanowane nowe działania - powiedział mediom Thomas Voß z Verdi.

Pd 2013 roku Verdi i Amazon sš w stanie konfliktu taryfowego. Obecnie 35 proc. pracowników Amazona w Niemczech należy do zwišzku zawodowego Verdi. Rok temu do zwišzku należało 30 proc. pracowników koncernu.

Amazon: nie będzie problemów

Amazon zapewnia, że mimo protestów nie będzie problemów z dostarczaniem przesyłek. W okresie przedœwištecznym zatrudnionych zostanie 13 tysięcy dodatkowych pracowników.

Verdi domaga się miesięcznej płacy minimalnej od 2150 euro, dodatków pieniężnych za pracę w Wielkanoc i Wigilię oraz ograniczenia czasu pracy do 37,5 godzin tygodniowo.

Ponad to Verdi chce, by Amazon podniósł płace pracowników swych centrów wysyłkowych do poziomu przewidzianego przez niemieckie układy zbiorowe dla sektorów handlu wysyłkowego i detalicznego. Amazon odrzuca żšdania zwišzkowców, twierdzšc, że chodzi tutaj o pracowników logistyki, których œrednia wynagrodzeń przewyższa standard dla tej branży.

Zwišzki zawodowe podkreœlajš, że system pracy w Amazonie opiera się na: niskiej płacy, permanentnej presji na wyniki oraz kontraktach czasowych.

Niemcy to dla Amazona drugi najważniejszy rynek po USA. Firma zatrudnia tam w jedenastu centrach łšcznie 12 tys. osób.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL