Polacy-seniorzy w cyfrowej awangardzie w Europie. Polacy 50 plus poświęcają więcej czasu na internet

Polacy w wieku 50–75 lat są aktywną w sieci grupą konsumentów, czego nie docenia wiele firm.

Aktualizacja: 28.09.2016 07:03 Publikacja: 27.09.2016 19:41

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski

Polacy są w cyfrowej awangardzie w Europie. W naszym kraju 43 proc. osób od 50 do 75 lat deklaruje, że stale jest online. To dwukrotnie powyżej średniej w Europie – wynika z raportu L'Observatoire Cetelem 2016 „Czy srebrną gospodarkę czeka złoty wiek?" przygotowanego przez BNP Paribas Personal Finance, do którego dotarła „Rzeczpospolita". – Już nie odbiegamy znacząco od krajów Europy Zachodniej, a pod niektórymi względami jesteśmy nawet w czołówce – podkreśla Artur Gaj, dyrektor Biura Promocji Sprzedaży i Komunikacji w BGŻ BNP Paribas.

Sieć wygrywa z TV

– Linia podziału pomiędzy seniorami z różnych zakątków Europy, która pojawia się w badaniu, ma raczej większy związek z kulturą i tradycją niż z ekonomią – zaznacza Gaj. Jak dodaje, długotrwały wzrost gospodarczy w Polsce zniwelował część różnic w poziomie życia polskich i europejskich seniorów. Przyczynił się także do tego ostatni kryzys w Europie Zachodniej, przez który Polska przeszła dość łagodnie, doświadczając jedynie spowolnienia gospodarczego, gdy zachodnie gospodarki nieraz się istotnie skurczyły.

W rezultacie aspiracje naszego starszego pokolenia nie odbiegają w istotny sposób od jego rówieśników w Europie Zachodniej, nie brakuje też obszarów, w których ich wyprzedzają. Jednym z nich jest czas spędzony w internecie i przed telewizorem – wbrew potocznej opinii, według której starsi oglądają telewizję, podczas gdy młodzi buszują w sieci, Polacy 50+ poświęcają więcej czasu na internet. W sieci spędzają prawie 11 godzin tygodniowo, o trzy godziny więcej niż przed telewizorem. Ten wynik nie daje nam pierwszego miejsca w Europie – Brytyjczycy, Francuzi, Belgowie i Niemcy o kilka godzin dłużej niż Polacy korzystają z sieci, ale więcej czasu poświęcają na oglądanie telewizji.

Polacy jako jedni z nielicznych częściej wybierają sieć, choć na razie niezbyt chętnie robią zakupy online. Odbiegamy od unijnej średniej w dół np. pod względem odsetka osób, które decydują się na zakup ubrań online. W Polsce jest to tylko 13 proc., podczas gdy w UE 23 proc. Głównym tego powodem jest chęć obejrzenia towaru przed kupnem oraz brak zaufania do płatności internetowych.

– Polacy pomiędzy 50. a 75. rokiem życia starają się podążać za trendami i dokonywać dobrych dla siebie wyborów. Internet służy im jako źródło informacji i sposób na porównanie cen, natomiast tradycyjne sklepy pozostają wciąż ich ulubionym miejscem dokonywania zakupów – twierdzi Krzysztof Wojciechowski, dyrektor zarządzający sprzedażą w obszarze bankowości Personal Finance.

Cel reklamodawców

Za to polscy seniorzy często zasięgają porad zakupowych w sieci. Trzy czwarte z nich korzysta z porównywarek cenowych, a ponad dwie trzecie bierze pod uwagę komentarze internautów – czym znacząco przewyższamy unijną średnią.

Raport dowodzi też, że Polacy 50+ zwracają uwagę na reklamowane marki, a prawie co trzeci uważa je za ważne kryterium wyboru produktu lub usługi.

Nic dziwnego więc, że przybywa marek, które w reklamach kierują się bezpośrednio do tej grupy. Jak ocenia Grzegorz Markowski z CPC Brand Consultants, polski rynek reklamy przed półtora rokiem zobaczył w konsumentach 50–60+ aktywnych ludzi, którzy mają swoje pasje i chęć do życia, co ma związek z ich przychodami.

– Dochody osób 50+ są wyższe niż młodych ludzi wchodzących na rynek pracy, a co więcej, mają one już ustabilizowaną sytuację życiową i dochodową – zaznacza Marcin Peterlik z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

Według niego przy obecnych zmianach demograficznych 50+ wydaje się najbardziej przyszłościową grupą konsumentów. Jak zwraca uwagę Marek Staniszewski, szef firmy doradczej HEURISTICA, firmy i marketerzy powinni jednak pamiętać, że osoby te nie czują się seniorami i nie chcą się utożsamiać ze stereotypem związanym z tym określeniem.

Opinia

Marzena Rudnicka, prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej

Prognozy demograficzne wyraźnie pokazują, że społeczeństwo się starzeje. Firmy zdają sobie sprawę, że rynek usług i ofert przygotowywanych z myślą o seniorach wart jest w Polsce miliardy złotych. Naturalnie odpowiedzią na to jest rosnąca liczba ofert skierowanych do seniorów. Jak wynika z danych rynkowych, udział osób powyżej 60. roku życia w całkowitej wartości zakupów dokonywanych przez polskie gospodarstwa domowe wynosił w 2015 r. aż 30 proc., a portfel nabywczy polskiego emeryta to ponad 135 mld rocznie w skali kraju. GUS szacuje, że za dziesięć lat ponad 10 mln Polaków będzie po 60. roku życia, stanowiąc ponad 27 proc. populacji.

Polacy są w cyfrowej awangardzie w Europie. W naszym kraju 43 proc. osób od 50 do 75 lat deklaruje, że stale jest online. To dwukrotnie powyżej średniej w Europie – wynika z raportu L'Observatoire Cetelem 2016 „Czy srebrną gospodarkę czeka złoty wiek?" przygotowanego przez BNP Paribas Personal Finance, do którego dotarła „Rzeczpospolita". – Już nie odbiegamy znacząco od krajów Europy Zachodniej, a pod niektórymi względami jesteśmy nawet w czołówce – podkreśla Artur Gaj, dyrektor Biura Promocji Sprzedaży i Komunikacji w BGŻ BNP Paribas.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Handel
Kanadyjski rząd chce ściągnąć dyskonty. Na liście właściciele Biedronki i Lidla
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Handel
VAT uderzył, ceny rosną już mocniej niż w marcu
Handel
Francja: Shrinkflacja to oszustwo. Rząd z tym kończy
Handel
Biden chce uderzyć w Chiny. Wzywa do potrojenia ceł na metale
Handel
Pęka handel Chin z Rosją. Kreml po prośbie w Pekinie