Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Handel

Białoruś robi w Rosji interes życia

Białoruœ
Bloomberg
W cišgu ostatnich trzech lat Białoruœ została głównym beneficjentem wprowadzonego przez Rosję embarga na żywnoœć z Unii. Zarobiła na tym setki milionów dolarów.

Federalna Służba Celna (FSC) Rosji opublikowała schemat największej dotšd organizacji dostaw na rosyjski rynek żywnoœci objętej od sierpnia 2014 r. produktowym embargiem. FSC sporzšdziła listę 29 rosyjskich firm - odbiorców objętych embargiem produktów dostarczanych do Rosji przez firmy białoruskie.

Jak dochodowy jest to interes œwiadczy informacja rosyjskich celników, że od poczštku 2015 r. firmy z listy zapłaciły trzem białoruskim dostawcom tylko owoców i warzyw  - 125,7 mln dol.

Według danych celników w cišgu pięciu miesięcy tego roku na Białoruœ wjechało 975,24 tys. ton żywnoœci, z czego 835,22 tys. ton - z krajów objętych embargiem, w tym z Polski.

Według Rosjan większoœć białoruskiego importu, po zmianie etykiet w białoruskich firmach, od razu trafia na rynek rosyjski. Wytypowane 29 firm odbierajš nie tylko owoce i warzywa, ale też takie typowo „białoruskie produkty” jak ostrygi, krewetki, oœmiornice, pomarańcze czy ryby morskie.

Wychwycenie ich utrudnia rosyjskim służbom brak kontroli celnej między Rosjš a Białorusiš. Przy okazji okazało się, że „białoruska” żywnoœć otrzymywała wymagane certyfikaty od rosyjskich laboratoriów. Trzy z nich po opublikowaniu danych FSC utraciło już licencje na certyfikowania, w pozostałych trwajš kontrole.

Teraz 29 rosyjskich firm ma zostać objętych szczegółowš kontrolš. Bank centralny zablokuje ich konta, by nie mogły przelewać białoruskim dostawcom należnoœci, podała gazeta RBK. W ocenie ekspertów rosyjskich embargo Kremla za żywnoœć z Unii, USA i innych krajów (m.in. Ukrainy) spowodowało duży wzrost cen (w 2015 r. inflacja sięgnęła 13 proc., przy czym w żywnoœci blisko 20 proc.).

We wrzeœniu francuski Danone przetransportuje pięć tysięcy krów mlecznych na swojš farmę na Syberii z farm w Holandii i Niemczech. Danone spodziewa się, że dzięki temu zwiększenie produkcji mleka surowego w Rosji, czym powstrzyma wzrost cen na nabiał na rosyjskim rynku. Tylko w 2016 r. ceny na mleko surowe w Rosji podskoczyły o 14 proc. Za tym poszedł wzrost cen całej nabiałowej produkcji.

W połowie roku Rosja przedłużyła obowišzywanie embarga do końca 2018 r. Kreml zapewnia, że embargo jest korzystne dla samych Rosjan, bo dzięki temu zwiększa się produkcja krajowa.

- Dla naszego kraju embargo powinno obowišzywać jeszcze 10 lat, bo pozytywnie wpływa na inwestycje z branży rolnej. My nie tylko nie stracimy na tym, ale zyskamy - zapewniał minister rolnictwa Aleksandr Tkaczow.

W 2016 r import żywnoœci do Rosji wyniósł, według danych resortu rolnictwa, 25 mld dol., podczas kiedy trzy lata wczeœniej było to 43 mld dol.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL