Centrum im. Adama Smitha: System podatkowy wymaga korekty od zaraz

Polski system podatkowy jest tak skomplikowany, że tylko dzięki uczciwości Polaków rząd ma jakiekolwiek dochody z ich tytułu – apelują członkowie Centrum im. Adama Smitha.

Aktualizacja: 16.06.2016 13:12 Publikacja: 16.06.2016 11:21

Centrum im. Adama Smitha: System podatkowy wymaga korekty od zaraz

Foto: Fotorzepa/Alicja Podskoczy

15 czerwca odbył się tegoroczny Dzień Wolności Podatkowej w Polsce – symboliczny dzień w roku, od którego przestajemy przymusowo pracować na rzecz państwa i zaczynamy zarabiać na siebie i swoją rodzinę. Jest on wyliczany przez Centrum im. Adama Smitha w oparciu o stosunek wszystkich wydatków publicznych względem PKB. W 2016 r. ma on wynieść aż 45,35 proc.

- Wysokie opodatkowanie pracy ZUS-em, składkami i podatkami negatywnie wpływa na funkcjonowanie rodzin oraz demograficzny ich potencjał – twierdzi Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha. – Rodziny bez pracy to rodziny bez dzieci, bo to praca, a nie zasiłki sprawiają, że rodzina jest bezpieczna.

System podatkowy w Polsce jest przede wszystkim zbyt skomplikowany, co z każdym rokiem coraz bardziej osłabia zdolność państwa do poboru podatków. Zawiłość i nieefektywność obecnych przepisów wpływa negatywnie na obydwie strony - zarówno na podatników, jak i państwo.

- Tak skomplikowany system wymaga ponoszenia przez ZUS kosztu kilku miliardów złotych rocznie na obsługę poboru, budowę i rozbudowę systemu informatycznego, a zwłaszcza na opłacenie milionów roboczogodzin poświęconych przez pracowników ZUS – mówi Paweł Budrewicz, ekspert Centrum im. Adama Smitha. - Podobne koszty występują po stronie pracodawców, którzy muszą rozliczać te składki – dodaje.

Członkowie Centrum im. Adama Smitha proponują przede wszystkim zamianę obecnych ośmiu podatków o tej samej podstawie – pracy – na jeden łączny podatek. W podobny sposób można usprawnić rozliczenie podatku przez pracodawcę, który obecnie wykonuje cztery różne przelewy na rzecz Urzędu Skarbowego i ZUS. Kolejną propozycją zmiany jest ujednolicenie podatku od pracy na poziomie ok. 35 proc. jej kosztu.  

- Te zmiany można wprowadzić od zaraz – podkreśla Sadowski. Zaznacza również, że w Polsce podatek VAT płacą przede wszystkim osoby niezamożne, a nie, jak się powszechnie uważa, korporacje. Przedsiębiorcy odzyskują bowiem podatek VAT od prywatnej konsumpcji dzięki swoim firmom. Jedną z propozycji rozwiązania tego problemu, wysuniętą przez Centrum im. Adama Smitha, jest ujednolicenie VAT-u w wysokości 20 proc. od przedsiębiorstw, których obroty przewyższają 200 tys. zł.

Centrum im. Adama Smitha od wielu lat już proponuje zastąpienie podatku CIT 1-proc. podatkiem od przychodu, który rząd zamierza wprowadzić jako podatek karny dla części branży handlowej.

- Polscy przedsiębiorcy popierają likwidację i zastąpienie CIT wg Centrum im. Adama Smitha dla większości firm, ale we wszystkich branżach. Wybiórcze wprowadzenie podatku przychodowego dla części handlu obok dotychczasowego złego i nieefektywnego podatku jest rozwiązaniem niefortunnym – uważa Robert Gwiazdowski, przewodniczący Rady Centrum im. Adama Smitha.

Gospodarka
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?
Gospodarka
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Gospodarka
Ernesto Torres Cantú, szef Citi: Na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka
UE kontra Chiny. Dwie ważne sprawy eskalują w WTO
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Francji grozi poślizg deficytu budżetowego
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne