Bruksela nie chce spirali ustępstw

Unia gotowa jest wspólnie z USA walczyć z nadpodażą stali z Chin. Ale nie pójdzie na wyniszczający wyścig wzajemnych ustępstw.

Publikacja: 25.03.2018 21:00

Premier Belgii Charles Michel: Ciężko jest rozmawiać z pistoletem przystawionym do skroni.

Premier Belgii Charles Michel: Ciężko jest rozmawiać z pistoletem przystawionym do skroni.

Foto: AFP

W Brukseli słychać było ulgę po decyzji o tymczasowym wyłączeniu z karnych amerykańskich ceł. Ale i niezadowolenie z gry prowadzonej przez Donalda Trumpa: niejasnych deklaracji, nieznanych warunków negocjacyjnych, nierealistycznej daty zakończenia rozmów. – Mam dwie wiadomości: dobrą i złą – powiedział Jean-Claude Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej. Dobra jest taka, że Trump nie podzielił Unii. Zła – że mamy tylko pięć tygodni na negocjacje.

O wolnym handlu w kontekście zawieszonych dla UE karnych ceł na stal i aluminium przywódcy 28 państw członkowskich rozmawiali na szczycie w Brukseli w ostatni piątek. Na razie zresztą nie wiadomo, czego te negocjacje miałyby dotyczyć. I jak zauważył premier Belgii Charles Michel, ciężko jest rozmawiać z pistoletem przystawionym do skroni. UE jest zdecydowana nie wchodzić w logikę ustępstw za ustępstwa. – Konieczne jest zachowanie podejścia wielostronnego i wolnego handlu. Nie chcemy rozkręcania spirali ustępstw – powiedziała niemiecka kanclerz Angela Merkel. Równie zdecydowany był prezydent Francji Emmanuel Macron. – Reakcja nie wydaje nam się satysfakcjonująca – ocenił decyzję amerykańskiego prezydenta. I podkreślił trzy zasady, którymi UE będzie się kierować w tych negocjacjach. Po pierwsze, nie szukać wojny handlowej, która nie jest dobra dla nikogo. Po drugie, działać zgodnie z zasadami Światowej Organizacji Handlu (WTO). Po trzecie, UE musi być zjednoczona i zdecydowana. – Jak będziemy zaatakowani, to twardo odpowiemy bez słabości – zadeklarował Macron. I ocenił, że USA przyjęły złą strategię grożenia karnymi cłami krajom przyjaznym, po to żeby zająć się rzeczywistym problemem nadpodaży stali, głownie w Chinach, i jej dotowaniu przez to państwo. I jak na razie jest to jedyne, co UE obiecuje USA: wspólne zajęcie się problemem chińskim.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Gospodarka
Norweski fundusz: ponad miliard euro/dolarów zysku dziennie
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Gospodarka
Pozytywne sygnały z niemieckiej gospodarki
Gospodarka
Ban na szybkie pociągi i hotele za niespłacane długi
Gospodarka
Polska rozwija się tak, jakby kryzysów nie było
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Gospodarka
prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak: Im starsze społeczeństwo, tym więcej trzeba pieniędzy na zdrowie