Gospodarka

Szwedzki paszport ma moc

Fotorzepa, Bartosz Jankowski
Szwed ma bezwizowy wjazd do 176 krajów i terytoriów, ma ulgi podatkowe i świetną opinię. Polski paszport jest mocniejszy od amerykańskiego.

Firma doradcza Nomad Capitalist opracowała indeks paszportów prawie dwustu krajów (Nomad Passport Index 2017), by poddać ocenie wartość obywatelstwa w aspekcie swobody przemieszczania się po świecie. Autorzy raportu analizowali możliwość podróżowania obywateli poszczególnych państw, biorąc pod uwagę wskaźniki w pięciu kategoriach: możliwości bezwizowego podróżowania (waga wskaźnika: 50 proc.), wolności podatkowej (20 proc.), międzynarodowej reputacji (10 proc.), możliwości posiadania więcej niż jednego obywatelstwa (10 proc.) oraz zakresu swobód obywatelskich (10 proc.). Krajom przyznawano w każdej kategorii od 10 do 50 punktów.

Na czele rankingu znalazła się Szwecja, zdobywając 109 punktów. Szwedzki paszport daje ich posiadaczowi wielką moc - możliwość korzystania z ruchu bezwizowego do 176 krajów i terytoriów. Jak czytamy w raporcie: „Szwecja sama w sobie stanowi dobrą markę i słynie z wysokiego poziomu wolności osobistej gwarantowanej obywatelom".

Belgijski paszport jest na drugiej pozycji - gwarantuje ruch bezwizowy ze 174 krajami. Na trzecim miejscu znalazł się dokument włoski, a dalej jeszcze: z Hiszpanii, Irlandii, Finlandii i Niemiec (oba na 6 pozycji), Danii, Szwajcarii i Luksemburga (na 8 miejscu).

Finlandia ma paszport wyróżniający się bardzo ciekawym rozwiązaniem graficznym – znak wodny łosia, który porusza się w trakcie kartkowania paszportu. Jest to nie tylko forma zabezpieczenia przed fałszerstwem, ale też oglądanie go może być miłym urozmaiceniem czasu spędzanego w ewentualnych kolejkach do odprawy dokumentów.

Polska została sklasyfikowana na 34. miejscu, z 99,5 punktu. Polacy mogą bez wizy podróżować do 161 państw. Polski paszport jest mocniejszy od amerykańskiego dokumentu (35 pozycja), choć Amerykanie bez wizy wjeżdżają do 174 krajów. W pozostałych kategoriach amerykański paszport został oceniony niżej od polskiego.

Podobnie mniejszą moc mają dokumenty innych tzw. nowych unijnych państw: Cypru, Słowenii, Bułgarii, Litwy, Rumunii i Chorwacji. Paszport rosyjski jest na 82. miejscu tuż przed albańskim.

Najgorzej w zestawieniu wypadła wartość obywatelstwa Afganistanu — oceniono ją na 20,5 punktu. Afgańczycy bez wiz wjadą do 25 krajów, podczas gdy północni Koreańczycy do 42!

W Europie najmniej wartościowe są paszporty Białorusi (129 miejsce), Armenii (132) i Azerbejdżanu (133 miejsce).

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL