Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Gospodarka

Szwedzki paszport ma moc

Fotorzepa, Bartosz Jankowski
Szwed ma bezwizowy wjazd do 176 krajów i terytoriów, ma ulgi podatkowe i œwietnš opinię. Polski paszport jest mocniejszy od amerykańskiego.

Firma doradcza Nomad Capitalist opracowała indeks paszportów prawie dwustu krajów (Nomad Passport Index 2017), by poddać ocenie wartoœć obywatelstwa w aspekcie swobody przemieszczania się po œwiecie. Autorzy raportu analizowali możliwoœć podróżowania obywateli poszczególnych państw, bioršc pod uwagę wskaŸniki w pięciu kategoriach: możliwoœci bezwizowego podróżowania (waga wskaŸnika: 50 proc.), wolnoœci podatkowej (20 proc.), międzynarodowej reputacji (10 proc.), możliwoœci posiadania więcej niż jednego obywatelstwa (10 proc.) oraz zakresu swobód obywatelskich (10 proc.). Krajom przyznawano w każdej kategorii od 10 do 50 punktów.

Na czele rankingu znalazła się Szwecja, zdobywajšc 109 punktów. Szwedzki paszport daje ich posiadaczowi wielkš moc - możliwoœć korzystania z ruchu bezwizowego do 176 krajów i terytoriów. Jak czytamy w raporcie: „Szwecja sama w sobie stanowi dobrš markę i słynie z wysokiego poziomu wolnoœci osobistej gwarantowanej obywatelom".

Belgijski paszport jest na drugiej pozycji - gwarantuje ruch bezwizowy ze 174 krajami. Na trzecim miejscu znalazł się dokument włoski, a dalej jeszcze: z Hiszpanii, Irlandii, Finlandii i Niemiec (oba na 6 pozycji), Danii, Szwajcarii i Luksemburga (na 8 miejscu).

Finlandia ma paszport wyróżniajšcy się bardzo ciekawym rozwišzaniem graficznym – znak wodny łosia, który porusza się w trakcie kartkowania paszportu. Jest to nie tylko forma zabezpieczenia przed fałszerstwem, ale też oglšdanie go może być miłym urozmaiceniem czasu spędzanego w ewentualnych kolejkach do odprawy dokumentów.

Polska została sklasyfikowana na 34. miejscu, z 99,5 punktu. Polacy mogš bez wizy podróżować do 161 państw. Polski paszport jest mocniejszy od amerykańskiego dokumentu (35 pozycja), choć Amerykanie bez wizy wjeżdżajš do 174 krajów. W pozostałych kategoriach amerykański paszport został oceniony niżej od polskiego.

Podobnie mniejszš moc majš dokumenty innych tzw. nowych unijnych państw: Cypru, Słowenii, Bułgarii, Litwy, Rumunii i Chorwacji. Paszport rosyjski jest na 82. miejscu tuż przed albańskim.

Najgorzej w zestawieniu wypadła wartoœć obywatelstwa Afganistanu — oceniono jš na 20,5 punktu. Afgańczycy bez wiz wjadš do 25 krajów, podczas gdy północni Koreańczycy do 42!

W Europie najmniej wartoœciowe sš paszporty Białorusi (129 miejsce), Armenii (132) i Azerbejdżanu (133 miejsce).

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL