Minimalne zarobki nie takie niskie

aktualizacja: 13.02.2017, 06:46
Foto: Fotorzepa, Mateusz Pawlak

Jeśli porównać najniższe wynagrodzenie do mediany zarobków, to w Polsce jest ono podobne jak w Niemczech – wyliczył Eurostat.

Płaca minimalna w Polsce w tym roku wynosi równowartość ok. 453,5 euro – podał Eurostat. Na tle krajów starej Europy to stosunkowo mało. W Belgii, Holandii czy Irlandii to ok. ponad 1500 euro, a w Luksemburgu – prawie 2 tys. Najniższa płaca jest w Bułgarii – 235 euro na miesiąc.

Nieco mniejsze jest zróżnicowanie płac po uwzględnieniu parytetu siły nabywczej. W takim ujęciu wciąż najlepiej wypada Luksemburg, a za nim są Niemcy, Belgia i Holandia. Polska zajmuje 11. miejsce (na 22 kraje, które w ogóle mają płacę minimalną). Za nami są Portugalia i Grecja oraz wszystkie kraje regionu. W Polsce płaca minimalna wyrażona w parytecie siły nabywczej jest nieco ponad dwa razy wyższa niż w Luksemburgu (wyrażona zaś w euro – ponad pięć razy niższa).

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Rzeczpospolitej"

Zamów subskrypcję
i czytaj bez ograniczeń!

Kup teraz
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE