#RZECZoBIZNESIE: Konrad Nowakowski: Śmieci to problem społeczny, a nie branży odpadów

Trzeba myśleć o gospodarce odpadami i minimalizować ilość wytwarzanych odpadów – mówi Konrad Nowakowski, prezes Polskiej Izby Odzysku i Recyklingu Opakowań, gość programu Michała Niewiadomskiego.

Aktualizacja: 14.11.2017 14:03 Publikacja: 14.11.2017 12:54

#RZECZoBIZNESIE: Konrad Nowakowski: Śmieci to problem społeczny, a nie branży odpadów

Foto: tv.rp.pl

Gość zaznaczył, że branża odpadów ma sobie poradzić z problemem śmieci, a przecież to nie jest jej problem. - To jest społeczny problem i wyzwanie dla nas wszystkich. Branża robi wszystko, żeby w sposób ekonomiczny przetwarzać odpady na nowe dobra, nowe surowce - tłumaczył Nowakowski.

Dodał, że cała branża produkcji opakowań robi wszystko, żebyśmy kupowali więcej. Media i reklamy też robią swoje. - Ale to konsumenci decydują co kupują – mówił.

Zaznaczył, że trzeba myśleć o gospodarce odpadami i minimalizować ilość wytwarzanych odpadów. - To zależy od konsumenta, poprzez całe etapy produkcji, logistyki, do producenta. Producenci mają bardzo dużo wyzwań w tym zakresie również – ocenił gość.

W połowie 2019 r. mają wejść w życie nowe przepisy dotyczące m.in. gospodarki odpadami, zaostrzające obecne normy. Coraz więcej odpadów trzeba będzie powtórnie wykorzystywać, a to co się da recyklować nie może być spalane.

Nowakowski tłumaczył, że polski model gospodarki odpadami ma 2 nogi.

- Jedna to są środki, które przeznaczają firmy, które wprowadzają opakowania na rynek. One będą musiały więcej dofinansować system. Wiadomo, że będzie to wliczone w cenę produktu – tłumaczył.

-Druga strona medalu, to my jako konsument. Każdy z nas wytwarza odpady i płaci na rzecz gminy. Musimy mieć motywator, żebyśmy prowadzili prace segregacji. Bez tego nie będzie dobrych surowców wtórnych. Konsekwencją ogólnych zapisów, że musimy przetwarzać coraz więcej i skutecznej odpady, znaleźć dla nich coraz więcej zastosowań, jest taka, że gdzieś te koszty będą rozkładane. Jeśli ktoś nie będzie segregował odpadów, to będzie płacił dużo. Będzie też sprawdzana segregacja – dodał.

Gość zauważył, że branża piwna to dobry przykład, żeby pokazywać, iż jednak kaucja na opakowania szklane funkcjonuje. - Rynek opakowań wielokrotnego użycia chyba będzie się rozwijał – ocenił.

- Nie odejdziemy jednak całkowicie od opakowań z tworzyw sztucznych, ponieważ ich podstawową zaletą jest to, że bardzo zabezpieczają produkt – dodał.

Gospodarka
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Gospodarka
Ernesto Torres Cantú, szef Citi: Na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka
UE kontra Chiny. Dwie ważne sprawy eskalują w WTO
Gospodarka
Francji grozi poślizg deficytu budżetowego
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Niemcy chcą wydawać więcej na obronę. Potrzebują zgody Brukseli
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne