Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Gospodarka

#RZECZoBIZNESIE: Konrad Nowakowski: Śmieci to problem społeczny, a nie branży odpadów

tv.rp.pl
Trzeba myœleć o gospodarce odpadami i minimalizować iloœć wytwarzanych odpadów – mówi Konrad Nowakowski, prezes Polskiej Izby Odzysku i Recyklingu Opakowań, goœć programu Michała Niewiadomskiego.

Goœć zaznaczył, że branża odpadów ma sobie poradzić z problemem œmieci, a przecież to nie jest jej problem. - To jest społeczny problem i wyzwanie dla nas wszystkich. Branża robi wszystko, żeby w sposób ekonomiczny przetwarzać odpady na nowe dobra, nowe surowce - tłumaczył Nowakowski.

Dodał, że cała branża produkcji opakowań robi wszystko, żebyœmy kupowali więcej. Media i reklamy też robiš swoje. - Ale to konsumenci decydujš co kupujš – mówił.

Zaznaczył, że trzeba myœleć o gospodarce odpadami i minimalizować iloœć wytwarzanych odpadów. - To zależy od konsumenta, poprzez całe etapy produkcji, logistyki, do producenta. Producenci majš bardzo dużo wyzwań w tym zakresie również – ocenił goœć.

W połowie 2019 r. majš wejœć w życie nowe przepisy dotyczšce m.in. gospodarki odpadami, zaostrzajšce obecne normy. Coraz więcej odpadów trzeba będzie powtórnie wykorzystywać, a to co się da recyklować nie może być spalane.

Nowakowski tłumaczył, że polski model gospodarki odpadami ma 2 nogi.

- Jedna to sš œrodki, które przeznaczajš firmy, które wprowadzajš opakowania na rynek. One będš musiały więcej dofinansować system. Wiadomo, że będzie to wliczone w cenę produktu – tłumaczył.

-Druga strona medalu, to my jako konsument. Każdy z nas wytwarza odpady i płaci na rzecz gminy. Musimy mieć motywator, żebyœmy prowadzili prace segregacji. Bez tego nie będzie dobrych surowców wtórnych. Konsekwencjš ogólnych zapisów, że musimy przetwarzać coraz więcej i skutecznej odpady, znaleŸć dla nich coraz więcej zastosowań, jest taka, że gdzieœ te koszty będš rozkładane. Jeœli ktoœ nie będzie segregował odpadów, to będzie płacił dużo. Będzie też sprawdzana segregacja – dodał.

Goœć zauważył, że branża piwna to dobry przykład, żeby pokazywać, iż jednak kaucja na opakowania szklane funkcjonuje. - Rynek opakowań wielokrotnego użycia chyba będzie się rozwijał – ocenił.

- Nie odejdziemy jednak całkowicie od opakowań z tworzyw sztucznych, ponieważ ich podstawowš zaletš jest to, że bardzo zabezpieczajš produkt – dodał.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL