Woj. śląskie w walce ze smogiem skorzysta z rad Banku Światowego

aktualizacja: 05.07.2017, 08:43
Foto: PAP/ Jacek Bednarczyk

Międzynarodowi specjaliści Banku Światowego pomogą samorządowi woj. śląskiego, analizując i doradzając ws. problemu zanieczyszczenia powietrza w tym regionie. Eksperci odwiedzą woj. śląskie w przyszłym tygodniu; wstępne rekomendacje pojawią się we wrześniu br.

REDAKCJA POLECA

Będzie to część projektu „Catching-up regions” (wcześniej „Lagging Regions” – Regiony Słabiej Rozwinięte). To wspólna inicjatywa Komisji Europejskiej, Banku Światowego i – w Polsce – Ministerstwa Rozwoju. W rozpoczętej wiosną ub. roku fazie pilotażowej projektu wzięły dotąd udział woj. podkarpackie i świętokrzyskie (a także dwa regiony rumuńskie).

Projekt składa się z dwóch etapów. Część analityczna ma określić czynniki spowalniające procesy rozwojowe. Część doradcza ma określić i wdrożyć w wybranych obszarach takie działania, które będą sprzyjały zwiększaniu skuteczności unijnych instrumentów polityki spójności - w osiąganiu zakładanych celów rozwojowych.

W woj. podkarpackim i świętokrzyskim polscy i zagraniczni fachowcy doradzali głównie w kwestiach rozwoju współpracy między nauką i biznesem, wspierania szkolnictwa zawodowego, rozwijania lokalnej przedsiębiorczości i ułatwiania rozpoczynania działalności gospodarczej. Wypracowane już efekty ich działań mają być wykorzystywane w następnym okresie programowania - w latach 2020–2027.

W tym roku wolę włączenia się do przedsięwzięcia zgłosiły woj. małopolskie oraz śląskie. Ich wspólnym problemem jest zanieczyszczenie powietrza, a wyzwaniem – dobranie możliwie efektywnych i szerokich sposobów walki ze smogiem.

Oba te regiony m.in. przyjęły już uchwały antysmogowe. „Od początku prac nad uchwałą antysmogową Sejmiku Woj. Śląskiego powtarzałem, że to nie może być jedna inicjatywa - że konieczne są rozwiązania ogólnokrajowe. Bardzo przydatna może okazać się pomoc międzynarodowa, z której właśnie zaczynamy w tej kwestii korzystać” – ocenił marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.

Eksperci Banku Światowego odwiedzą woj. śląskie na początku przyszłego tygodnia. Wstępny plan zakłada ich wizytę w urzędzie marszałkowskim, w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz w trzech miastach; wstępnie w Katowicach, Częstochowie oraz Rybniku.

W ub. tygodniu w warszawskiej siedzibie polskiego oddziału Banku Światowego obradował komitet sterujący projektu „Catching-up regions”. Zaproszono przedstawicieli Komisji Europejskiej, resortów rozwoju oraz infrastruktury i budownictwa, a także czterech zainteresowanych województw.

Według relacji samorządowców z woj. śląskiego zaprezentowano tam analizę problemu zanieczyszczenia powietrza w woj. małopolskim i śląskim. Jako jedno z niezbędnych działań wytypowano już termomodernizację budynków jednorodzinnych.

Komitet sterujący projektu „Catching-up regions” określił też czas trwania projektu w woj. śląskim – do marca 2018 r. (samorządowcy z tego regionu przypominają, że Bank Światowy zwyczajowo inicjuje działania w danym projekcie, ale potem szybko chce przekazywać jego realizację gospodarzom regionu).

Jednocześnie kolejne posiedzenie komitetu sterującego wyznaczono na wrzesień br. Do tego czasu powinna zakończyć się część diagnostyczna projektu – i powstać raport. Ma on dać m.in. wskazania, jakie działania podjąć w pierwszej kolejności i czy w realizację projektu zaangażować Komisję Europejską.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE