Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Giełda

Podaż wykorzystała niskš aktywność

Bloomberg
Ostatnia sesja 2017 r. kończy się istotnymi spadkami na WIG20, który zszedł do pułapu 2461 pkt. Warto jednak pamiętać, że o tej porze przed rokiem indeks blue chips był na poziomie 1947,92 pkt, więc dorobek minionych 12 miesięcy jest pokaŸny.

Na ostatniej sesji starego roku indeks blue chips mocno cišżyły firmy petrochemiczne, głównie PKN Orlen, który był najsłabszy z całej dwudziestki. O ile poczštkowo nieŸle zachowywały się spółki z sektora energetycznego, o tyle w końcówce oddały one większoœć dorobku z pištku. Przez cały dzień za to marnie prezentowały się banki. Najlepiej ostatni dzień notowań w 2017 r. będš wspominać akcjonariusze CCC i Asseco Poland. Choć wynik pištkowej sesji jest marny, to nie warto wycišgać z tego dalekosiężnych wniosków. Po pierwsze na wykresie niewiele się zmieniło, a po drugie poziom obrotów œwiadczy o niskim zaangażowaniu inwestorów, którzy najwyraŸniej odliczajš już czas do poczštku nowego roku.

Pod kreskš pištkowš sesję zakończyły również œrednie spółki. Największš słaboœciš wykazał się w tym gronie ING Bank Œlšski, ale niewiele mniej tracił Budimex czy Famur. Sporo zyskały z kolei Fabryki Mebli Forte i Benefit Systems.

Koniec roku okazał się jednak bardzo udany dla maluchów, które zakończyły pištkowš sesję ze wzrostem o 0,47 proc. W tej grupie sporo spółek wzrosło o 5, a nawet 6 proc. Co ciekawe wzrostem o blisko 70 pkt udało się domknšć lukę bessy na sWIG80 powstałš na sesji 13 paŸdziernika. To bardzo dobry prognostyk na poczštek nowego roku.

W pištek mocno umacniał się złoty, szczególnie wobec dolara, który po godz. 17 kosztował 3,47 zł. Euro było wyceniane na 4,17 zł.

Pamiętajmy, że we wtorek 2 stycznia GPW będzie zamknięta.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL