Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Giełda

Małe spółki górš

Fotorzepa/Grzegorz Psujek
Kupujšcy łaskawym okiem spojrzeli na małe i œrednie firmy

W trakcie czwartkowej sesji krajowe wskaŸniki miały wyraŸny problem z obraniem kierunku notowań. Z jednaj strony kupujšcych było na rynku jak na lekarstwo, z drugiej zaœ inwestorzy niespecjalnie byli zainteresowanie pozbywaniem się posiadanych papierów poza kilkoma wyjštkami. W efekcie główne indeksy poruszały się przez całš sesję w wšskim przedziale wahań wokół poziomu z zamknięcia poprzedniej sesji. WIG 20 zakończył notowania kosmetycznš zmianš rzędu 0,02 proc. na minusie.

Warszawskiej giełdzie zadania nie ułatwiały negatywne nastroje panujšce na pozostałych europejskich rynkach akcji. WyraŸne zwyżki miały miejsce jedynie na giełdzie w Stambule. Poza niš niemal wszędzie więcej do powiedzenia mieli sprzedajšcy, ale skala przeceny była ograniczona. Częœciowym wytłumaczeniem braku popytu była niska aktywnoœć krajowych inwestorów. W trakcie całej czwartkowej sesji obroty przekroczyły 700 mln zł, co wskazuje, że wielu inwestorów najwyraŸniej nie powróciło jeszcze z przedłużonego œwištecznego weekendu.

Wœród największych spółek z WIG20 największym wzięciem cieszyły się walory PZU, notujšc najbardziej okazałš zwyżkę w całym indeksie ponad 3 proc. na plusie. Kupujšcy byli też bardzo aktywni na papierach największych banków PKO BP i Pekao oraz spółek wydobywczych KGHM i JSW. Jednoczeœnie głównym indeksom wyraŸnie cišżyły indeksom przecenione walory akcje PKN Orlen i PGNiG, gdzie inwestorzy najwyraŸniej postanowili zrealizować zyski z poprzednich udanych sesji. Sprzedajšcy ujawnili się także na papierach Eurocashu i mBanku.

Więcej powodów do zadowolenia mieli posiadacze małych i œrednich spółek, które nie miały problemu z przekonaniem do siebie kupujšcych. W efekcie zdecydowana większoœć firm z szerokim rynku akcji zakończyła notowania na plusie. Prym w tym gronie wiodły papiery Indaty i Eko Eksportu, wypracowujšc dwucyfrowš zwyżkę.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL