Od teraz WIBID i WIBOR na GPW

GPW Benchmark z Grupy Kapitałowej GPW rozpoczyna obliczanie i publikację stawek WIBID i WIBOR, będących podstawą funkcjonowania rynku finansowego w Polsce.

Aktualizacja: 29.06.2017 21:33 Publikacja: 29.06.2017 21:28

Od teraz WIBID i WIBOR na GPW

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

GPW Benchmark, spółka należąca do Grupy Kapitałowej GPW, będzie pełnić obowiązki organizatora fixingu stawek referencyjnych WIBID i WIBOR.

Nowe stawki po staremu

To następstwo przejęcia obsługi od Stowarzyszenia ACI Polska i w konsekwencji wejścia w życie nowego regulaminu fixingu tych stawek, który będzie obowiązywał od 30 czerwca. Nowy regulamin wprowadza zmiany w zakresie organizatora fixingu stawek referencyjnych oraz agenta kalkulacyjnego. Obie te funkcje będzie pełnić GPW Benchmark.

Zmiana organizatora oraz agenta kalkulacyjnego na GPW Benchmark nie będzie skutkować zmianami w zakresie dotychczasowej metodologii i godzin publikacji stawek referencyjnych. – Uczestnicy rynku nie powinni odczuć istotnych zmian związanych z przejęciem przez GPW Benchmark roli organizatora fixingu i agenta kalkulacyjnego stawek WIBID i WIBOR. Utrzymamy strukturę i sposób publikowania stawek w maksymalnie zbliżonej do dotychczasowej formie. Obecny regulamin fixingu wprowadza jedynie zmiany dotyczące organizatora i instytucji pełniącej funkcję agenta kalkulacyjnego – mówi Jacek Fotek, wiceprezes GPW.

Z punktu widzenia banków kontrybutorów, uczestniczących w fixingu, zmieni się aplikacja, którą będą się posługiwać w procesie kwotowania. To jednak techniczny element, niedotyczący uczestników rynku korzystających ze stawek WIBID i WIBOR. Jak zapewnia GPW, wszystko jest dopięte na ostatni guzik, a zmiany przebiegną płynnie. Od początku marca GPW prowadziła testy z bankami, od początku czerwca ruszył już system w wersji docelowej i banki na bieżąco kwotowały w dwóch systemach – dotychczasowym i nowym, czyli organizowanym już przez GPW Benchmark. Liczba banków kontrybutorów się nie zmienia (jest ich 11), ale z biegiem czasu GPW Benchmark chce zwiększyć liczebność tej grupy.

– Te cztery miesiące dały nam sporo czasu na sprawdzenie systemu i ostatecznie banki bardzo dobrze oceniły nową aplikację pod względem funkcjonalnym i operacyjnym. Dlatego jesteśmy spokojni, że przejście z jednego systemu na drugi będzie bardzo płynne. Wszystkie agencje informacyjne, które dotychczas dystrybuowały informacje o stawkach WIBID i WIBOR, nadal będą wykorzystywać i przekazywać te dane, z tym że od teraz będą czerpały je z GPW Benchmark. Dane te będą dostępne także na stronie www.gpwbenchmark.pl. (z dziennym opóźnieniem). Sposób i czas publikacji pozostaje bez zmian – godzina fixingu to nadal będzie 11, informacje o stawkach będą podawane nadal w tym samym formacie – zapewnia Dariusz Kułakowski, członek zarządu GPW i prezes GPW Benchmark. System służący do kalkulacji stawek jest własnym, autorskim rozwiązaniem GPW.

Będą kolejne zmiany

Zmiany będą konieczne w związku z wejściem w życie od przyszłego roku rozporządzeń unijnych dotyczących wskaźników referencyjnych.

– Pracujemy nad koncepcją regulaminu, który obowiązywałby od przyszłego roku, robimy to w pełnej komunikacji z bankami. Zależy nam na tym, aby powstał w formie konsultacji, ponieważ banki mają ogromną wiedzę i doświadczenie rynkowe. Chcemy, aby stawki w jak największym stopniu odzwierciedlały warunki rynkowe – mówi wiceprezes GPW.

Prawo europejskie powodem zmian organizatora fixingów WIBID i WIBOR

Stawka WIBOR jest obliczana od 1991 r., a stawka WIBID od 1995 r. Publikowane o godz. 11 stawki są uśrednionymi poziomami, po których banki są skłonne zawierać transakcje na rynku pieniężnym. Od początku za proces organizacji fixingu stawek odpowiadało Stowarzyszenie ACI Polska, każda z nich jest obliczana dla dziewięciu różnych terminów. Stawki WIBID i WIBOR należą do najważniejszych stawek referencyjnych w polskim systemie finansowym. Szacuje się, że są one wskaźnikiem bazowym dla umów kredytowo-depozytowych o wartości 850 mld zł, obligacji Skarbu Państwa o zmiennym oprocentowaniu oraz obligacji 147 emitentów notowanych na Catalyst. Ponadto służą do wyceny wielu instrumentów finansowych oraz pomiaru wyników funduszy inwestycyjnych. Rynek instrumentów pochodnych opartych na tych stawkach sięga 5 bln zł. Przejęcie organizacji fixingu stawek referencyjnych to efekt zmian w prawie europejskim. W czerwcu 2016 r. Parlament Europejski wydał rozporządzenie w sprawie indeksów stosowanych jako wskaźniki referencyjne na rynkach finansowych, nakładające na podmioty administrujące takimi wskaźnikami nowe wymogi regulacyjne. Rozporządzenie, które będzie obowiązywało od 2018 r., ma zapobiec manipulacjom, do których podczas ostatniego kryzysu finansowego oraz w poprzednich latach dochodziło m.in. w przypadku stawek LIBOR, wyrażających oprocentowanie kredytów na londyńskim rynku międzybankowym. W Polsce takich przypadków nie było, ale jako kraj członkowski musimy się dostosować do nowego prawa UE.

Opinie

Jacek Fotek, wiceprezes, Giełda Papierów Wartościowych

Przejęcie przez Grupę Kapitałową GPW kalkulacji i administracji fixingiem stawek WIBOR i WIBID jest istotnym elementem otwarcia się GPW na sektor bankowy oraz poszerzania usług dla sektora finansowego, a w szczególności banków. Bardzo nam zależy na tym, aby administracja stawkami WIBOR i WIBID przyczyniała się do rozwoju rynku pieniężnego w Polsce. Jako GPW widzimy swoją rolę w zwiększaniu aktywności tego obszaru rynku finansowego. GPW Benchmark będzie się koncentrować na administracji i kalkulacji indeksów WIBOR i WIBID, ale w przyszłości jako Grupa GPW będziemy się starali poszerzać naszą ofertę produktową.

Norbert Jeziolewicz, dyrektor Zespołu Bankowości Detalicznej i Rynków Finansowych, Związek Banków Polskich

Zmiana organizatora i agenta kalkulacyjnego stawek WIBID i WIBOR jest operacją przygotowywaną z udziałem banków od kilkunastu miesięcy. Wynika z konieczności wdrożenia od początku 2018 r. nowych standardów europejskich, które zakładają m.in. objęcie ich niezależnym nadzorem państwowym – w naszym przypadku będzie to zapewne KNF. Zmiana organizatora, choć kluczowa, nie oznacza zmiany metodologii fixingu WIBOR, lecz jedynie podmiotu wykonującego codziennie tę operację. Tak więc mamy do czynienia ze zmianą o charakterze technologicznym. Nie będzie także miała wpływu na wysokość WIBOR dla poszczególnych terminów.

Dariusz Kułakowski, prezes GPW Benchmark, członek zarządu Giełdy Papierów Wartościowych

Przeniesienie funkcji organizatora i agenta kalkulacyjnego fixingu stawek referencyjnych WIBID i WIBOR do GPW Benchmark jest jednym z ważniejszych wydarzeń w ostatnich latach związanych z realizacją tego procesu. Szczególnie cieszy nas fakt, że proces przejęcia fixingu jest realizowany płynnie z punktu widzenia zarówno banków panelowych, jak i dystrybutorów informacji. GPW Benchmark ma zapewnić spójność metodologii tworzenia stawek referencyjnych rynku pieniężnego w Polsce z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady, które będzie obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.

Sławomir Panasiuk, przewodniczący Rady ds. Fixingu WIBID i WIBOR, wiceprezes KDPW

Warto podkreślić, że procesowi przejmowania organizacji fixingu stawek referencyjnych WIBID i WIBOR przez GPW Benchmark towarzyszy przejęcie zadań agenta kalkulacyjnego przez tę instytucję. Rada do spraw Fixingu stawek referencyjnych WIBID oraz WIBOR, w ramach kompetencji wynikających z Regulaminu Fixingu, monitoruje bieżące działanie oraz zatwierdza zmiany w organizacji fixingu. W mojej ocenie zaangażowanie podmiotu z grupy kapitałowej GPW pozwala na płynne przejęcie i ułatwi dostosowanie organizacji fixingu do nowych wymogów regulacyjnych.

GPW Benchmark, spółka należąca do Grupy Kapitałowej GPW, będzie pełnić obowiązki organizatora fixingu stawek referencyjnych WIBID i WIBOR.

Nowe stawki po staremu

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Giełda
Izraelski atak odwetowy zamieszał na rynkach
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Giełda
Więcej niespodzianek w wynikach giełdowych firm
Giełda
Wiemy, które firmy audytorskie rozdają karty na giełdzie
Giełda
Świetny kwartał funduszy inwestycyjnych
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Giełda
Spółki giełdowe potrzebują nowoczesnego HR