Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Giełda

Kobieta na giełdzie w Rijadzie

Bloomberg
Dyrektor generalna banku inwestycyjnego NCB Capital, Sarah al-Suhaimi została mianowana prezesem giełdy saudyjskiej jako pierwsza kobieta na takim stanowisku w monarchii

Wybrała jš rada administracyjna, w której zasiadajš przedstawiciele banku centralnego oraz resortów finansów i handlu - ogłosiła giełda w komunikacie. Zastšpi dotychczasowego prezesa Khalida al-Hussana.

Jest pierwszš kobietš w Arabii Saudyjskiej, która pokieruje rzšdowš instytucjš finansowš. Już w 2014 r. po awansie w NCB Capital stała się pierwszš kobietš na kierowniczym stanowisku - i powinna zachować je - w saudyjskim banku inwestycyjnym należšcym do National Commercial Bank.

Przed podjęciem pracy w NCB Capital była głównym specjalistš od inwestycji w Jawda Investment i starszym zarzšdcš portfelowym w Samba Financial Group. Jej ojciec, Jammas al-Suhaimi był do 2006 r. szefem organu nadzoru rynku kapitałowego CMA.

Sarah al-Souhaimi będzie kierować najważniejszš giełdš w œwiecie arabskim w kluczowym momencie dla tej instytucji, która przygotowuje się do wypuszczenia własnych akcji i liczy na uzyskanie statusu wschodzšcego rynku w ramach œwiatowych wskaŸników MSCI. W przyszłym roku przewidziano na niej debiut Aramco, największej w historii publicznej oferty sprzedaży IPO.

Giełdę o wartoœci aktywów 439 mld dolarów otwarto w 2015 r. dla cudzoziemców, aby przycišgnšć więcej kapitału zagranicznego w ramach planów dywersyfikowania gospodarki kraju, by była mniej zależna od ropy naftowej.

Nominacja al-Suhaimi jest bardzo istotna w kraju, gdzie bezrobocie kobiet przekracza 34 proc., majš wiele ograniczeń w życiu publicznym, nie wolno im prowadzić pojazdów, muszš mieć zgodę męskich członków rodziny na wyjœcie za mšż czy wyjazd za granicę.

Reuters, Bloomberg

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL