Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Giełda

Nieliczni debiutanci na GPW dali zarobić

Fotorzepa, Kuba Kamiński
Nawet duże i rozpoznawalne firmy nie sš gwarantem udanej inwestycji w ofercie publicznej, ale sš też pozytywne przykłady.

Spoœród 64 firm, które weszły na główny parkiet GPW w latach 2015–2017, tylko 25 dało wyraŸnie zarobić. Mimo sprzyjajšcej koniunktury na szerokim rynku œrednia stopa zwrotu z inwestycji w akcje debiutantów wyniosła zaledwie 12,4 proc.

To raczej kiepski wynik, bioršc pod uwagę wzrostowy rynek w tym czasie – WIG od poczštku 2015 r. zyskał 22,4 proc., od 2016 r. 35,3 proc., a od 2017 r. 21,2 proc.

Rozpiętoœć osišgniętych stóp zwrotu jest bardzo duża: najlepiej wypadł producent gier 11 bit studios, który pod koniec 2015 r. przeniósł się z NewConnect (bez oferty akcji) i dał zarobić aż 208 proc. Najsłabiej – Sunex, który w lipcu 2015 r. również przeniósł się z małej giełdy bez oferty. Od tego czasu jego akcje potaniały aż o 87 proc.

Bardzo duży wzrost zanotowały poza tym producent felg samochodowych Uniwheels (186 proc.), deweloper Dekpol (177 proc.) i sieć supermarketów Dino (142 proc.). Szczególnie imponuje ta ostatnia spółka, bo zadebiutowała raptem w kwietniu ubiegłego roku (Uniwheels i Dekpol w 2015 r.). Za akcje Dino płaci się obecnie 81 zł, wycena jest bardzo wysoka, a analitycy sš podzieleni w opiniach, czy dalszy wzrost jest możliwy.

Haitong zaleca sprzedaż i wycenia walory na 70 zł. Tę samš cenę docelowš dał Noble Securities z zaleceniem „trzymaj", Wood & Company szacuje ich wartoœć na 65 zł. Pozytywne nastawienie majš eksperci DM mBanku, którzy ustalili cenę docelowš na 95,4 zł i rekomendujš kupno.

Ciekawa jest sytuacja innego dużego debiutanta z 2017 r., czyli Playa, którego kurs od wejœcia na GPW spadł o 12 proc.

– Jestem trochę zaskoczony tš słaboœciš kursu. Fakt, spółka została sprzedana w IPO przy doœć dobrej wycenie, ale moim zdaniem miała jeszcze tzw. potencjał fundamentalny – mówi Konrad Księżopolski, analityk Haitonga.

Zaznacza, że telekom jest aktywny, rozwija biznes i może wypłacić dużš dywidendę. – Wzrost niepewnoœci na rynkach powinien premiować spółki o defensywnym i dywidendowym charakterze, a takš jest Play. Dlatego oczekuję w najbliższej przyszłoœci poprawy kursu – dodaje.

Na bardzo dużš zmiennoœć wystawieni sš ostatnio akcjonariusze GetBacku, który zadebiutował kilka dni przed Playem. Windykacyjna spółka od tego momentu potaniała o 4 proc., choć spadek był jeszcze niedawno dwucyfrowy.

Obok Suneksu także kilka innych firm przenoszšcych się z NewConnect na GPW przyniosło straty. Wœród nich m.in. Setanta (spadek o 85 proc.), Unimot (72 proc.), Biomed-Lublin (56 proc.), Braster (50 proc.), Adiuvo (48 proc.), Vivid Games (47 proc.), Airway Medix (40 proc.), Mediacap (30 proc.), Izo-Blok (22 proc.), Orion Investment (20 proc.) i Labo Print (11 proc.).

więcej w dzisiejszym „Parkiecie"

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL