Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Giełda

Tajemnica tradera „50 Centa”

Bloomberg
Trader majšcy przydomek 50 Cent (taki jak u znanego hip-hopowca) zarobił w zeszłym tygodniu 200 mln dolarów na opcjach przewidujšcych zwyżkę „indeksu strachu" VIX.

Indeks VIX, zwany „indeksem strachu", odzwierciedla przewidywanš zmiennoœć na rynku akcji. Im ona mniejsza, tym VIX jest niżej. Gdy dochodzi do silnych wstrzšsów na rynkach, VIX mocno skacze. Przez większš częœć 2017 r. był on bardzo nisko, często poniżej 10 pkt. Podczas ostrej, zeszłotygodniowej wyprzedaży na giełdach, skoczył on nawet do 50 pkt. I właœnie na tym skoku zarobił tajemniczy trader, któremu nadano przydomek „50 Cent".

Jego pozycjom przyglšdała się firma Macro Risk Advisors. Odkryła ona, że 50 Cent od poczštku 2017 roku kupował opcje przewidujšce wzrost indeksu VIX. Przez trzynaœcie miesięcy ta strategia mu się nie opłacała. Pod koniec stycznia był 200 mln USD na minusie. Gdy na poczštku lutego VIX ostro skoczył, 50 Cent zarobił jednak 200 mln USD. Analitycy Macro Risk Advisors podejrzewajš, że strategia kupowania tych opcji była po prostu hedgingiem a nie zakładem mówišcym, że dojdzie do załamania na rynku.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL