Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Giełda

Gwałtowna przecena akcji w USA. Rekordowe spadki

Bloomberg
Poniedziałkowa sesja w Stanach Zjednoczonych została zdominowana przez niedŸwiedzie. Indeks S&P500 spadał w porywach o 4,4 proc. do 2638 pkt, a Dow Jones Industrial Average nawet o 6,3 proc. do 23 923 pkt.

Dla tego ostatniego tak silna zniżka w cišgu jednej sesji (o 1596 pkt) przytrafiła się po raz pierwszy w historii. Tabele notowań akcji największych amerykańskich spółek œwieciły na czerwono. Przykładowo: Amazon (-4,1 proc.), Alphabet (-4,3 proc.), Facebook (-3,5 proc.), Wells Fargo (-8,9 proc.), a Citigroup (-4,7 proc.). 

Amerykańskie indeksy znajdujš się w fazie najsilniejszej od kilku lat korekty. Indeks S&P500 w cišgu szeœciu sesji stracił 7,8 proc. Poniedziałkowe zwiększenie tempa spadków to zdaniem analityków reakcja (a może przereagowanie) na pištkowego dane z rynku pracy.

Najwyższy od oœmiu lat wzrost płac w USA zwiększył obawy inwestorów, co do tempa przyszłej inflacji, a tym samym szybszego niż się oczekuje zacieœniania polityki monetarnej przez Fed.

Skala zniżki na Wall Street nie jest jeszcze na tyle duża, by mówić o krachu, czy poczštku bessy. Korekty, zwłaszcza po tak długim okresie nieprzerwanych i stabilnych zwyżek, sš naturalne. Jak mówił w pištkowym Parkiet TV Sobiesław Kozłowski, szef dział analiz Raiffeisen Brokers - klasyczne korekty majš zasięg 5-10 proc.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że poniedziałkowa przecena na Wall Street będzie negatywnie wpływać na polski rynek akcji, przynajmniej na poczštku wtorkowego handlu na GPW. Analitycy spodziewajš się największych zmian na WIG20, który jest najmocniej skorelowany z rynkami zagranicznymi.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL