Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Giełda

WIG20 uratował 2500 pkt

Rzeczpospolita
Informacja, że Komisja Europejska rozpoczyna drugi etap postępowania wobec Polski w sprawie zmian w sšdownictwie przestraszył częœć inwestorów. W godzinę WIG20 oddał cały poranny dorobek.

 

 

Wtorkowa sesja na warszawskiej giełdzie, patrzšc przez pryzmat WIG20, miała dwie odsłony. Pierwsza należała zdecydowanie do kupujšcych. Indeks blue chips rozpoczšł dzień od symbolicznej zwyżki o 0,3 proc., ale jeszcze przed 13-stš rósł o 0,9 proc. do 2536 pkt, wyznaczajšc w tym miejscu sesyjne maksimum. Lokomotywš zwyżek w portfelu dużych spółek była LPP. Akcje odzieżowego giganta drożały o ponad 4 proc. do 8897 zł, co oznaczało najwyższš wycenę od grudnia 2014 r. Słaboœciš raził natomiast KGHM, którego akcje taniały o ponad 1 proc. do 123,45 zł. Brak istotnych publikacji makroekonomicznych oraz „zielone” nastroje na zagranicznych parkietach pozwalały oczekiwać kontynuacji zwyżek przez WIG20 w kierunku szczytu sprzed tygodnia 2550 pkt.

Niestety po południu pojawiła się informacja, że Komisja Europejska rozpoczyna drugi etap postępowania wobec Polski w sprawie zmian w sšdownictwie. Reakcja była natychmiastowa. WIG20 skierował się na dół i w godzinę znalazł się pod kreskš. Na lokalny charakter Ÿródła zniżki wskazywało zachowanie indeksów zagranicznych, które utrzymały się na dodatnich poziomach (CAC40 rósł o 0,7 proc., a DAX o 0,4 proc.). Ostateczne indeks blue chips spadł we wtorek o 0,3 proc. do 2505 pkt. Strata 31 pkt boli, ale z drugiej strony na plus trzeba zapisać fakt, że indeks utrzymał się powyżej bariery 2500 pkt. Cieszy też fakt, że odporny na czynniki polityczne pozostał mWIG40. Indeks rósł po południu o 0,4 proc. do 4920 pkt, a więc tylko 44 pkt dzielš go od wybicia górš ze œrednioterminowej konsolidacji. Słaby wcišż pozostaje sWIG80. Indeks małych spółek pogłębił we wtorek dołek trendu spadkowego do poziomu 15 169 pkt.

Na co najmniej rocznym maksimum znalazły się we wtorek notowania czterech spółek: Atalu, CD Projektu, LPP i PlayWay. Dla porównania – 15 spółek wyznaczyło analogiczny dołek. Mowa o firmach: Adiuvo, Amica, Airway, Elemental Holding, EUCO, FMG, Global Cosmed, Mex Polska, Morizon, OPTeam, Pamapol, Rafako, Sygnity, Unimot i VIstal. Wartoœć obrotów jeszcze przed  fixingiem przekroczyła 850 mln zł.

 

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL